Uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej wyróżnieni przez Prezydenta Miasta Białegostoku

27-09-2022
Tadeusz Truskolaski wręcza dyplom uczniowi ALO PB
Konstruują roboty mobilne, rękawicę rozpoznającą język migowy, są wyjątkowo kreatywni oraz utalentowani artystycznie – jedenastu licealistów Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej otrzymało stypendia Prezydenta Miasta Białegostoku na rok szkolny 2022/2023.

Z sukcesów młodzieży z ALO PB cieszy się dyrektor szkoły Józef Klim: – Każdego roku grupa naszych uczniów nagradzana jest stypendiami Prezydenta Miasta Białegostoku za innowacyjną myśl techniczną, a my cieszymy się, że ich praca jest w ten sposób doceniana. Osiągnięcia uczniów ALO PB wyróżniają się także na arenie krajowej, wystarczy wspomnieć pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie Młody Innowator 2022. To pokazuje, że sprawdza się nasz proces dydaktyczny, indywidualne podejście do uczniów, a także zachęcanie ich do rozwoju. Udaje się nam wychwycić uczniów o wielu możliwościach i wspierać w osiąganiu sukcesów. To przede wszystkim robotycy, bo w robotyce, jak w soczewce, skupiają się dziedziny techniczne, których rozszerzoną naukę realizujemy w szkole. Ale nie tylko, bo mamy wśród stypendystów utalentowaną i już utytułowaną parę taneczną – podkreśla dyrektor ALO PB.

Za innowacyjną myśl techniczną stypendia otrzymali: Bartosz Wiszowaty, Grzegorz Gabriel, Jakub Kruszewski, Emanuel Sujeta, Kacper Marciniak, Michał Targoński, Ewa Karp, Konrad Olifier, Michał Łukaszuk. Natomiast za działalność artystyczną: Adrian Koniecko i Wiktoria Koniecko.

Uczniowie klasy III ALO PB – Ewa Karp, Konrad Olifier i Michał Targoński – wspólnie rozwijają projekt „STJM – Sensoryczny Tłumacz Języka Migowego”. To rękawica, która tłumaczy język migowy na język pisany. Uczniowie skonstruowali już dwa prototypy urządzenia. Obecnie skupiają się nad zbudowaniem robotów mobilnych na potrzeby zawodów Task Hunters. – Takie stypendium za innowacyjną myśl motywuje nas do dalszej pracy i pozwala na rozwijanie projektu. Nasza szkoła wspiera nas w zakupie części i finansowaniu naszych wyjazdów na konkursy – mówią dumni stypendyści. Warto dodać, że młodzi innowatorzy z ALO PB otrzymali też wsparcie w programie „Odkrywcy Diamentów”.

W poniedziałek, 26 września 2022 roku, Tadeusz Truskolaski wyróżnił łącznie 271 uczniów i absolwentów białostockich szkół za wyniki w nauce, osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz za myśl techniczną. Uroczystość odbyła się w Zespole Szkół Mechanicznych.

Nagrody dostaje się za coś. Ale nie uczycie się tylko dla stypendiów, uczycie się dla siebie. Jesteście zdolni, ambitni, chcecie zmieniać świat. To pierwsze osiągnięcia, gratuluję tego, czego już dokonaliście, ale przed wami jeszcze wiele sprawdzianów – mówił podczas uroczystości Tadeusz Truskolaski, życząc młodzieży sukcesów i spełniania marzeń.

Stypendia zostały przyznane w trzech kategoriach: za wyniki i osiągnięcia w nauce, w dziedzinie twórczości artystycznej oraz za myśl techniczną. Wśród laureatów byli również zwycięzcy artystycznych konkursów i turniejów, olimpiad przedmiotowych oraz autorzy innowacyjnych pomysłów technicznych.

Kwota, którą przeznaczyliśmy na stypendia to ponad 451 tysięcy złotych – podkreślał Prezydent Miasta Białegostoku. Za wyniki i osiągnięcia w nauce uczniowie otrzymują od 200 zł do 500 zł miesięcznie. Natomiast stypendia za innowacyjną myśl techniczną to jednorazowe świadczenie o charakterze motywacyjnym. Najwyższe stypendium wyniosło 2800 zł, najniższe – 350 zł. W dziedzinie twórczości artystycznej stypendium przyznawane jest na cały rok szkolny, wynosi od 100 zł do 150 zł miesięcznie.

(at; mr)