Politechnika Białostocka po raz pierwszy w rankingu U-Multirank. Wydział Mechaniczny czwarty w Polsce

20-07-2022
Politechnika Białostocka w najnowszej edycji międzynarodowego rankingu U-Multirank zajęła 21 miejsce na 42 uczelnie wyższe z Polski. Wydział Mechaniczny został sklasyfikowany na 4 pozycji wśród 14 wydziałów mechanicznych z Polski i 50 wśród 276 wydziałów mechanicznych na świecie. Ranking najwyżej ocenił jakość badań naukowych i zaangażowanie we współpracę z zagranicą największej uczelni technicznej w Polsce północno-wschodniej.

Politechnika Białostocka, największa uczelnia w Polsce północno-wschodniej, w rankingu U-Multirank została określona jako uczelnia kompleksowa pod względem zakresu przedmiotów i kierunków studiów. W pięciu wymiarach oceny rankingu, Politechnika Białostocka najwyższe oceny otrzymała w obszarze jakości badań naukowych i zaangażowania we współpracę regionalną. Uczelnia została najwyżej oceniona między innymi ze względu na kształcenie zgodne z zapotrzebowaniem w regionie.

– U-Multirank to niezależny międzynarodowy ranking uczelni, opracowany w ramach programu Komisji Europejskiej Erasmus+ – wyjaśnia dr hab. Agnieszka Dardzińska-Głębocka, prof. PB, prorektor ds. kształcenia Politechniki Białostockiej. –  W rankingu bierze udział ponad 2 tysiące uczelni, z blisko 100 krajów z całego świata, w tym 42 uczelnie z Polski To pierwszy globalny ranking wielokryterialny, dający wielowymiarowy obraz funkcjonowania uczelni poprzez ich ocenę w pięciu różnych obszarach.

Ocena uczelni podzielona została na pięć obszarów:

• jakość kształcenia (zawiera 8 wskaźników),
  • jakość badań naukowych (11 wskaźników),
  • transfer wiedzy i technologii (9 wskaźników),
  • poziom umiędzynarodowienia (6 wskaźników),
  • zaangażowanie we współpracę regionalną (6 wskaźników).

– Umacnianie pozycji Politechniki Białostockiej w rankingach to efekt konsekwentnej realizacji strategii rozwoju uczelni, która polega m.in. na oferowaniu wiedzy przydatnej społecznie i gospodarczo – dodaje prof. Agnieszka Dardzińska. – Politechnika Białostocka posiada wysoko wykwalifikowaną i zmotywowaną kadrę dydaktyczną i zaangażowanych w działalność uczelni interesariuszy zewnętrznych. Uczelnia stale prowadzi ewaluację oferty dydaktycznej, co pozwala doskonalić sposób kształcenia podnosząc efektywność i jakość nauczania na Politechnice Białostockiej.

W tegorocznej edycji rankingu Politechnika Białostocka uzyskała ocenę A w 5 wskaźnikach:

• procentowy udział publikacji interdyscyplinarnych,
  • procentowy udział publikacji z otwartym dostępem,
  • liczba założonych firm przez absolwentów Uczelni,
  • absolwenci studiów licencjackich, którzy swoją pierwszą pracę po ukończeniu studiów znaleźli w regionie właściwym dla siedziby uczelni,
  • absolwenci studiów magisterskich, którzy swoją pierwszą pracę po ukończeniu studiów znaleźli w regionie właściwym dla siedziby uczelni.

Wydział Mechaniczny, który uzyskał wysoką 4 lokatę wśród polskich wydziałów mechanicznych najwyższą ocenę A otrzymał w 4 wskaźnikach:

• stosunek liczby studentów do pracowników,
  • odsetek kobiet wśród wszystkich autorów na uczelni,
  • liczba publikacji naukowych wydziału zaindeksowanych w bazie danych Web of Science Core Collection, w której co najmniej jeden autor jest powiązany z uczelnia źródłową.
  • odsetek zewnętrznych przychodów badawczych z zagranicy.

– U-Multirank prowadzi swoją klasyfikację w dwójnasób, z jednej strony klasyfikuje uczelnie instytucjonalnie – patrząc na uczelnię jako całość oraz klasyfikację kierunkową – wskazuje Małgorzata Jeglińska-Krupa, kierownik Centrum Danych i Analiz Strategicznych Politechniki Białostockiej. – I w tej klasyfikacji swój akces wyraził Wydział Mechaniczny, który uzyskał spektakularne wyniki, bo czware miejsce w kraju, to naprawdę dobre miejsce.

W 2022 roku Politechnika Białostocka po raz pierwszy aplikowała do rankingu U-Multirank. Spośród wszystkich wydziałów Politechniki Białostockiej do rankingu przystąpił Wydział Mechaniczny. W rankingu tematycznym (Engineering > Mechanical Engineering ) Wydział Mechaniczny został sklasyfikowany na 4 pozycji wśród 14 wydziałów mechanicznych z Polski i 50 wśród 276 wydziałów mechanicznych na świecie.

Szczegółowe wyniki oceny Politechniki Białostockiej znajdują się pod linkiem:

Wyniki oceny Wydziału Mechanicznego:

Porównanie uczelni wyższych w Polsce:

Porównanie wydziałów mechanicznych w Polsce:

Ranking U-Multirank został opracowany przez niezależne konsorcjum kierowane przez Centre for Higher Education (CHE) w Niemczech, Center for Higher Education Policy Studies (CHEPS) Uniwersytetu Twente oraz Centre for Science and Technology Studies (CWTS) Uniwersytetu Leiden. W rankingu U-Multirank bierze udział 2202 uniwersytetów z 96 krajów z całego świata w tym 42 uczelnie z Polski. Ocenie rankingowej podlegają 5 574 wydziały, 11 605 programów w 30 obszarach tematycznych. U-Multirank to pierwszy globalny ranking dający pełen obraz różnorodności funkcjonowania uniwersytetów. Wielowymiarowe podejście stosowane przez U-Multirank polega na porównaniu wyników osiąganych przez uczelnie w ramach poszczególnych obszarów i wskaźników, którym przyznawane są oceny w skali od A (bardzo dobrze) do E (słabo). Taka wielowymiarowa ocena daje możliwość zaprezentowania konkretnych mocnych stron poszczególnych uczelni.

(at)