27-04-2022
Politechnika Białostocka w rankingu Scimago Institutions Rankings 2022
W najnowszej edycji rankingu Scimago Institutions Rankings, opublikowanej w kwietniu 2022 r., Politechnika Białostocka zajęła 498. miejsce wśród najlepszych uniwersytetów na świecie i tym samym awansowała o 54 miejsca. Znaleźliśmy się również o 90 miejsc wyżej wśród wszystkich sklasyfikowanych instytucji na świecie.

tabela 1

W edycji 2022 Scimago Institutions Rankings w rankingu najlepszych uniwersytetów na świecie sklasyfikowano 4364 uczelnie z całego świata. Politechnika Białostocka awansowała z 552. miejsca na 498. miejsce.

tabela 2

Wielkim sukcesem naszej uczelni jest zajęcie 2. miejsca wśród 30 sklasyfikowanych polskich uczelni w kategorii mechanical engineering. W zestawieniu uczelni światowych, Politechnika została sklasyfikowana w tej kategorii na 285 miejscu na 2255 uczelni.
tabela 3

Ranking instytucji SCImago (SIR) to oparte na danych bibliometrycznych zestawienie uniwersytetów, instytucji akademickich oraz firm prywatnych zajmujących się badaniami. Dane, na podstawie których dokonywana jest ocena instytucji w ramach SIR, pochodzą przede wszystkim z bazy Scopus.
Ranking porównuje instytucje w trzech odrębnych obszarach: wyników badań (50%), innowacyjności (30%) oraz wpływu społecznego mierzonego widzialnością instytucji w internecie (20%).
tabela 4

Obszar badań naukowych (Research Rank) odnosi się do ilości, wpływu i jakości wyników badań prowadzonych przez instytucję.

research rank

Obszar innowacyjności (Innovation Rank) oblicza się na podstawie liczby wniosków patentowych złożonych przez instytucję oraz liczby cytowań jej wyników badań w patentach.

innovation rank

Obszar wpływu społecznego (Societal Rank)  opiera się na liczbie stron internetowych instytucji oraz liczbie linków zwrotnych i wzmianek w sieciach społecznościowych.

societal rank

Wyniki Politechniki Białostockiej w poszczególnych obszarach przedstawiają wykresy poniżej. Podkreślić należy, że Politechnika Białostocka odnotowała znaczący wzrost w obszarze innowacyjności, awansując z 518 na 422 miejsce spośród 8084 światowych instytucji.
Poniżej zaprezentowano wyniki obecnej i poprzedniej edycji rankingu wśród polskich uczelni:
tabela 5

Legenda:
tabela 7

Całość powyższego tekstu również do pobrania w formie PDF:
Politechnika Białostocka w rankingu Scimago Institutions Rankings 2022

Politechnika Białostocka w rankingu Scimago Institutions Rankings 2022 (PDF, wersja dostępna cyfrowo, 1 MB)
Więcej informacji na temat rankingu można odnaleźć pod linkiem: www.scimagoir.com/rankings

Oprac. Centrum Danych i Analiz Strategicznych PB