Informacje z zakresu ochrony danych osobowych dla pracowników Politechniki Białostockiej

27-04-2022

Zachęcamy wszystkich pracowników Politechniki Białostockiej do zapoznania się z materiałami z zakresu ochrony danych osobowych, które mają na celu zwiększenie świadomości w zakresie przetwarzania danych osobowych.

Dostępne materiały w zasobach Politechniki Białostockiej:

1. Szkolenie przygotowane w formie prezentacji „Szkolenie wewnętrzne dla pracowników Politechniki Białostockiej z ochrony danych”, zamieszczone na stronie pb.edu.pl/odo w zakładce Szkolenia.
  2. Szkolenia w formie e-learningowej zamieszczone na platformie Centrum Kształcenia Zdalnego powiązane z ochroną danych osobowych (dostępne po zalogowaniu do portalu CKZ), podlinkiem https://ckz.pb.edu.pl/:
    1. Cyberprzestępcy atakują;
    2. Hasła;
    3. Internet – Zasady bezpiecznego surfowania po stronach www;
    4. Phishing;
    5. Menedżer haseł;
    6. Poczta elektroniczna;
    7. Mobile;
    8. Prawne aspekty;
    9. Ransomware;
    10. Słów kilka o prywatności;
    11. Socjotechnika;
    12. Wprowadzenie do bezpieczeństwa informacji;
    13. Zabezpieczenia fizyczne.
  3. Zasady bezpiecznego korzystania ze służbowej poczty elektronicznej, które dostępne są pod linkiem: pb.edu.pl/serwery-pocztowe/.
  4. Rekomendacje przygotowane przez zespół CERT Polska – rekomendacje przygotowane zostały
    w związku ze zwiększonym zagrożeniem w cyberprzestrzeni wywołanym sytuacją na Ukrainie.

Pamiętajmy!! Często to właśnie człowiek jest najsłabszym ogniwem, które bywa przyczyną poważnych incydentów mających wpływ na bezpieczeństwo przetwarzanych danych. W najgorszym przypadku błąd pracownika może skutkować naruszeniem ochrony danych osobowych a w konsekwencji utratą reputacji Uczelni, czy dotkliwą karą finansową.