XVII posiedzenie Senatu

20-01-2022
logo Politechniki Białostockiej na zielonym tle
20 stycznia 2022 r. odbyło się stacjonarne posiedzenie Senatu Politechniki Białostockiej XVI kadencji.
Podczas obrad senatorowie podjęli uchwałę w sprawie określenia wytycznych do tworzenia programów studiów oraz wyrazili poparcie dla zorganizowanej przez pracowników szkolnictwa wyższego i nauki ogólnopolskiej akcji protestacyjnej.

17. posiedzenie Senatu Politechniki Białostockiej XVI kadencji rozpoczęło się od złożenia przez Przewodniczącego Rady Politechniki Białostockiej sprawozdania z działalności Rady Uczelni za rok 2021.
– Był to rok, w którym – w nowo wybranym składzie – Rada obradowała po raz pierwszy. Wszyscy uczyliśmy się swoich obowiązków i zadań. Jednocześnie był to rok bardzo intensywnej pracy, w której koncentrowaliśmy się na monitorowaniu gospodarki finansowej i zarządzania uczelni. Odbyło się 11 posiedzeń Rady, na których podjęto 26 uchwał. Dotyczyły one organizacji pracy Rady, opiniowania planów rzeczowo-finansowych, zatwierdzania sprawozdań finansowych, a także spraw wniesionych przez rektora. Uważam, że Rada w tym roku dość intensywnie pracowała i stworzyła właściwe podwaliny do dalszej dobrej współpracy z pozostałymi organami zarządzającymi uczelnią – powiedział dr inż. Krzysztof Falkowski.

W dalszym ciągu posiedzenia senatorzy podjęli uchwałę, która określa wytyczne, jakim powinny odpowiadać programy studiów na studiach pierwszego, drugiego stopnia oraz jednolitych studiach magisterskich.

– Ta uchwała zawiera stan, uaktualniony do obowiązujących obecnie przepisów ustawowych. Są w niej wszystkie elementy, o których jest mowa w ustawie i rozporządzeniu o studiach. W jednym miejscu, w jednym dokumencie, zebraliśmy wytyczne dotyczące procesu tworzenia nowego kierunku studiów na Politechnice Białostockiej. Natomiast szczegóły – informacje nt. tworzenia studiów, czasu ich trwania, zamykania – będą zawarte w nowym zarządzeniu. W ten sposób tworzymy jasną ścieżkę postępowania, z której skorzystają zarówno osoby tworzące programy studiów, jak i komisje weryfikujące te programy. Wprowadziliśmy też istotne zalecenie, by w przyszłych programach studiów uwzględniać cele i zadania zrównoważonego rozwoju. W 2016 roku Milenijne Cele Rozwoju zostały zastąpione siedemnastoma Celami Zrównoważonego Rozwoju. Zostały one określone w „Agendzie na rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030”, przyjętej przez 193 państwa Organizacji Narodów Zjednoczonych. Chcemy, aby programy studiów na naszej uczelni zawierały odniesienie do tych celów, wyznaczonych do osiągnięcia przez społeczność międzynarodową – wyjaśniła prorektor ds. kształcenia dr hab. Agnieszka Dardzińska-Głębocka, prof. PB.

Kolejne trzy uchwały Senatu PB dotyczyły wyznaczenia recenzentów rozprawy doktorskiej, powołania Komisji Doktorskiej oraz wyznaczenia jej przewodniczącego w przewodzie doktorskim mgr inż. Anny Bernatowicz. Pani Bernatowicz była uczestniczką studiów doktoranckich na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku PB.

Senatorowie postanowili także poprzeć ogólnopolską akcję protestacyjną związków zawodowych pracowników szkolnictwa wyższego i nauki. Przyjęli uchwałę, w której czytamy: „Senat Politechniki Białostockiej solidaryzuje się z protestującymi w sprawie podwyżki wynagrodzeń dla wszystkich pracowników szkolnictwa wyższego i nauki, podwyżki minimalnego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora do wysokości trzykrotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz systemowego zwiększania nakładów finansowych na szkolnictwo wyższe i naukę.”

O akcji protestacyjnej organizowanej przez Radę Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP oraz Krajową Sekcję Nauki NSZZ „Solidarność” pisaliśmy na stronie uczelni: akcja-protestacyjna-na-Politechnice-Białostockiej

W grupie studentów Wydziału Inżynierii Zarządzania do 31 stycznia 2022 roku zostaną przeprowadzone wybory uzupełniające do Senatu Politechniki Białostockiej. To w związku z wygaśnięciem mandatu Mateusza Życzkowskiego.

Na zakończenie 17. posiedzenia Senatu Politechniki Białostockiej rektor dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB przekazała informacje dotyczące poziomu zaszczepienia członków naszej społeczności akademickiej. W grupie nauczycieli akademickich szczepionkę przeciwko COVID-19 przyjęło blisko 82% osób. Wśród doktorantów PB jest to 78%. Natomiast w grupie studentów zaszczepiło się tylko 56% osób – to 84 wynik na 96 uczelni publicznych uwzględnionych w statystyce szczepień, która powstała na wniosek MEiN w oparciu o dane zebrane Ośrodek Przetwarzania Informacji – PIB.

Zobacz także: Podsumowanie akcji szczepień na polskich uczelniach podsumowanie-akcji-szczepien-na-polskich-uczelniach

W okresie znaczącego wzrostu liczby zakażeń i piątej fali koronawirusa rektor przypomniała, że szczepionki są skutecznym środkiem zadbania o zdrowie własne i osób z najbliższego otoczenia i ponownie zaapelowała do korzystania z Mobilnego Punktu Szczepień, który znajduje się na kampusie Politechniki Białostockiej. Zaznaczyła też, że w tej chwili nie ma przesłanek do zmiany organizacji kształcenia i w nadchodzącym semestrze uczelnia będzie funkcjonować podobnie jak do tej pory, czyli z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego, ale też przygotowana do przejścia na kształcenie zdalne, w przypadku zaostrzenia sytuacji epidemicznej w kraju.

Rektor dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB z niepokojem odniosła się do szacowanego wzrostu kosztów stałych funkcjonowania uczelni, zwłaszcza drastycznej podwyżki cen energii elektrycznej (sięgającej 95%).

W posiedzeniu Senatu PB uczestniczyła także mgr Ewa Janczewska, kierownik Działu Spraw Personalnych PB, która przekazała informacje na temat zmian podatkowych, które mają zastosowanie od 2022 roku, tzw. Polski Ład. Zapowiedziane zostały spotkania informacyjne z udziałem przedstawicieli Działu Spraw Personalnych PB i pracowników uczelni.

Kolejne posiedzenie Senatu XVI kadencji zostało zaplanowane na 17 lutego br.

(mr)