Perfekcyjne lądowanie na PB – Latający Uniwersytet Drogowy

02-12-2021
Zajęcia w laboratorium WBiNŚ
W tym roku Latający Uniwersytet Drogowy wylądował na Politechnice Białostockiej, goszcząc studentów, którzy przyjęli na specjalistyczne warsztaty z zakresu drogownictwa, odbywające się w dniach 2-3 grudnia 2021 r. Miejsce jest tym bardziej uzasadnione, że to właśnie pracownicy naszej Uczelni stoją za inicjatywą powołania tego przedsięwzięcia, które przyciąga inne uczelnie oraz takich gigantów rynku jak ORLEN Asfalt Sp. z o.o. Pasja Organizatorów połączona z wiedzą sprawia, że idea współpracy na rzecz edukacji inżynierów drogownictwa zaczyna przynosić efekty. Coraz więcej uczelni oraz przedsiębiorstw interesuje się wydarzeniem, które odpowiada na potrzeby przemysłu.

Wysoki poziom merytoryczny wykładów, praktyczne zajęcia w laboratoriach przy użyciu profesjonalnej aparatury, prezentacja wyników niezależnych badań i najlepszych praktyk w drogownictwie, a także integracja studencka. Warsztaty dedykowane studentom kierunków związanych z budownictwem drogowym były niezwykle wartościowe. Uczestnicy wydarzenia otrzymali certyfikaty ukończenia zajęć prowadzonych przez ekspertów z Politechniki Białostockiej, partnerskich uczelni oraz  pracowników Biura Badań, Rozwoju i Innowacji ORLEN Asfalt Sp. z o.o.

Latający Uniwersytet Drogowy to nieformalna organizacja, która powstała z inicjatywy pracowników Politechniki Białostockiej, Politechniki Lubelskiej, ORLEN Asfalt Sp. z o.o. i Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP Oddział w Białymstoku. Do przedsięwzięcia dołączyły także inne uczelnie – Politechnika Gdańska, Politechnika Rzeszowska oraz Politechnika Krakowska. Przedsięwzięcie stanowi platformę współpracy naukowej i przemysłu na rzecz kształcenia przyszłych inżynierów, przez co budzi ogromne zainteresowanie środowiska branży budowlanej.

– Nie spodziewaliśmy się, że wydarzenie to będzie się cieszyło tak ogromnym zainteresowaniem. Odzew z kraju był bardzo pozytywny i wiele uczelni wyraziło chęć wzięcia udziału w naszym przedsięwzięciu. Mam nadzieję, że Latający Uniwersytet Drogowy będzie w przyszłości latał po całej Polsce, lądując w każdej uczelni technicznej, która kształci przyszłych inżynierów drogownictwa – podsumowała dr inż. Marta Wasilewska z Wydziału Budownictwa Politechniki Białostockiej, pomysłodawczyni i współorganizatorka Latającego Uniwersytetu Drogowego.

W ciągu 2 dni spotkań odbyło się 6 warsztatów tematycznych, w których wzięło udział 36 studentów z Politechnik: Białostockiej, Lubelskiej, Gdańskiej, Krakowskiej oraz Rzeszowskiej. Zajęcia miały charakter praktyczny i stawiały na rozwiązywanie konkretnych problemów z zakresu drogownictwa. Młodzi ludzie to w większości członkowie kół studenckich, skupiających pasjonatów drogownictwa. Dzięki warsztatom zyskali wiedzę dotyczącą m.in. najnowszych metod badań asfaltów i mieszanek mineralno-asfaltowych, parametrów techniczno-eksploatacyjnych nawierzchni drogowych oraz trendów w projektowaniu infrastruktury drogowej.

Organizatorzy zadbali o świetną atmosferę, mieli również przygotowane niespodzianki dla studentów każdej uczelni, którzy otrzymali znaki drogowe z logo Latającego Uniwersytetu Drogowego.

– To niesamowite wydarzenie i w naszej opinii też niesamowicie integrujące studentów, a także nas wykładowców. Możliwość przekazania tej wiedzy w sposób praktyczny inspiruje nas i studentów. Wydaje się, że to daleko z Gdańska do Białegostoku, ale nie było żadnym problemem zebrać grupę studentów, którzy chcieli tu przyjechać. I oto jesteśmy. Bardzo nam się tu podoba, sama Uczelnia również robi wrażenie. To bardzo dobrze zorganizowane wydarzenie i cieszymy się, że mogliśmy w nim uczestniczyć – podkreślał opiekun studentów, dr hab. inż. Marek Pszczoła z Politechniki Gdańskiej.

Warsztaty to swego rodzaju inwestycja w młodych ludzi, którzy w przyszłości będą projektować polskie drogi.

– Pomysł, który powstał na Politechnice Białostockiej wspólnie z Politechniką Lubelską, w który włączył się Orlen Asfalt, czyli Latający Uniwersytet Drogowy, jest czymś, co jest zgodne z naszą polityką. Wspieramy wszystkie dobre inicjatywy, które prowadzą do podniesienia jakości kształcenia oraz wiedzy i umiejętności w drogownictwie. Studenci kół naukowych, które tutaj przyjeżdżają, należą do tych najbardziej ambitnych, kreatywnych – to jest fantastyczne, by z taki ludźmi współpracować i ich wspierać – podkreślał przedstawiciel spółki ORLEN Asfalt Sp. z o.o., należącej do Grupy Kapitałowej ORLEN, Dyrektor ds. Badań i Rozwoju dr inż. Krzysztof Błażejowski.

Dokąd poleci Latający Uniwersytet Drogowy w przyszłym roku? To okaże się wkrótce. Mamy nadzieję, że wydarzenie powiększy swój zasięg i będzie inspirowało przyszłych drogowców w realizacji wysokich lotów projektów.

Organizator wydarzenia: Politechnika Białostocka, Politechnika Lubelska, Politechnika Rzeszowska, Politechnika Gdańska, Politechnika Rzeszowska, ORLEN Asfalt Sp. z o. o,  Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP Oddział w Białymstoku

Sponsor warsztatów: ORLEN Asfalt Sp. z o.o.

Patronat medialny: Polski Kongres Drogowy, PIARC Poland, portal drogowy edroga.pl, czasopismo „Drogownictwo”

(mz)