Zmarł profesor Włodzimierz Chomczyk

08-11-2021
Z głębokim żalem informujemy o śmierci prof. doc. dr. inż. Włodzimierza Chomczyka – rektora Wyższej Szkoły Inżynierskiej, wybitnego wynalazcy, wykładowcy i wieloletniego pracownika Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej.

Profesor Włodzimierz Chomczyk (ur. 1929) był związany z Politechniką Białostocką w latach 1966-1973. W 1966 roku objął stanowisko kierownika Zespołu Konstrukcji Maszyn na Wydziale Mechanicznym. Rok później został powołany na stanowisko rektora Wyższej Szkoły Inżynierskiej (z niej wywodzi się Politechnika Białostocka). Kierował uczelnią przez dwie kadencje, do roku 1971.

Dzięki Jego zaangażowaniu zostały uruchomione studia dzienne, seminaria doktoranckie i następnie Studium Doktoranckie, a także powołane nowe wydziały. Przyczynił się również do zdobycia środków na budowę nowego kampusu uczelni, przy ul. Wiejskiej. W okresie pełnienia funkcji rektora WSI był również przewodniczącym Kolegium Rektorów białostockich uczelni.

Prof. doc. dr inż. Włodzimierz Chomczyk był autorem wielu publikacji naukowych, licznych prac naukowo-technicznych oraz patentów i wniosków patentowych. Otrzymał wiele nagród i odznaczeń, w tym Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Kondolencje i wyrazy szczerego współczucia Rodzinie i Bliskim Zmarłego składa cała społeczność akademicka Politechniki Białostockiej.