Światowy Dzień Inżyniera 2021

04-03-2021
4 marca 2021 r., po raz drugi obchodzimy Światowy Dzień Inżyniera, ustanowiony przez Światową Federację Organizacji Inżynierskich. Wspólne święto świata ludzi techniki stwarza możliwość rozmów m.in. o wyzwaniach stojących przed zawodem inżyniera wobec problemów klimatycznych i pandemicznych.

– Inżynier jest osobą, która przez swoją twórczość, wynalazczość, kreatywność, przez cechy, które w konsekwencji doprowadzają do postępu i rozwoju, kształtuje świat – podkreśla dr hab. inż. Mirosław Świercz, prof. PB, prorektor ds. rozwoju Politechniki Białostockiej. I dodaje, że szczepionki przeciwko COVID-19 powstały nie tylko dzięki biologom, ale także dzięki inżynierom, zajmującym się genetyką.

Lokalnym przykładem podejmowania wyzwań przez inżynierów może być projekt Protect Med, realizowany przez Politechnikę Białostocką dla Szpitala MSWiA w Białymstoku. Naukowcy z Politechniki Białostockiej tworzą robota dezynfekującego, mobilnego asystenta medycznego oraz system bezobsługowej rejestracji, by zwiększyć bezpieczeństwo personelu i pacjentów w czasie pandemii.

– Przez nowe technologie zmienia się życie społeczne, dzięki zmianom kształtują się nowe potrzeby, a więc i nowe wyzwania dla inżynierów – dodaje prof. Mirosław Świercz.

Tegoroczny Światowy Dzień Inżyniera odbywa się pod hasłem „Inżynieria na rzecz zdrowej planety”. Wydział Elektryczny Politechniki Białostockiej bada i wdraża rozwiązania w zakresie przekształtników, dzięki którym energia elektryczna wytworzona w różnych źródłach odnawialnych (np. OZE) może być przekształcana w inny rodzaj energii. Na uczelni od 6 lat działa też Elektrownia Hybrydowa oraz Centrum INNO-EKO-TECH, w którym prowadzone są badania dotyczące odnawialnych źródeł energii, budownictwa energooszczędnego oraz ochrony środowiska.

Politechnika Białostocka prowadzi trzydzieści kierunków inżynierskich, w tym szereg związanych z równoważonym rozwojem. Są to m.in. ekoenergetyka, inżynieria środowiska, gospodarowanie zasobami i odpadami, leśnictwo, pośrednio także  elektrotechnika, inżynieria biomedyczna i biomateriałowa. Trwają także prace nad energetyką cieplną, nowym kierunkiem prowadzonym wspólnie przez Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku oraz Wydział Mechaniczny.

Światowy Dzień Inżyniera, połączony ze Światowym Dniem Inżynierii dla Zrównoważonego Rozwoju (ustanowionym przez UNESCO), ma uświadamiać rolę inżynierii we współczesnym świecie, w tym jej znaczenia dla łagodzenia skutków zmian klimatu i projektowania rozwiązań wspierających zrównoważony rozwój.

„Przez tysiąclecia inżynieria miała swój udział w kształtowaniu świata, a dziś świat, bardziej niż kiedykolwiek, potrzebuje inżynierii.” – napisała Dyrektor Generalna UNESCO w przesłaniu z okazji Dnia.