Nominacja profesorska

20-01-2021
Grono profesorów Politechniki Białostockiej ponownie się powiększyło. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej postanowieniem z 4 stycznia 2021 r. nadał dr. hab. inż. Andrzejowi Kobryniowi, prof. PB tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym!

Prof. dr hab. inż. Andrzej Kobryń

Prof. dr hab. inż. Andrzej Kobryń urodził się w Białymstoku. W 1981 roku ukończył studia na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, uzyskując tytuł zawodowy magistra inżyniera w zakresie geodezji i kartografii. Stopień doktora nauk technicznych uzyskał w 1991 r. na Wydziale Geodezji Górniczej Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, a stopień doktora habilitowanego w 2010 roku na Wydziale Geodezji i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Zainteresowania naukowe prof. Andrzeja Kobrynia związane są głównie z interdyscyplinarnym obszarem przenikania się szeroko rozumianego drogownictwa jako specjalności w ramach dyscypliny budownictwo oraz geodezji inżynieryjnej jako specjalności w ramach dyscypliny geodezja i kartografia. Jego osiągnięcia naukowe w tym zakresie obejmują przede wszystkim oryginalne rozwiązania dotyczące geometrycznego kształtowania przebiegu tras drogowych w planie sytuacyjnym i profilu podłużnym. Drugim, najbardziej istotnym istotnym nurtem prac badawczych prof. Andrzeja Kobrynia jest wielokryterialne wspomaganie decyzji w gospodarce przestrzennej.

Prof. Andrzej Kobryń jest autorem pięciu monografii naukowych (w tym opracowania „Transition Curves for Highway Geometri Design” opublikowanego przez renomowane wydawnictwo Springer), współautorem dwóch podręczników akademickich („Geodezja inżynieryjna” oraz „Vademecum budowlane”), jak też autorem i współautorem około 100 publikacji i referatów opublikowanych w czasopismach krajowych i zagranicznych.

Profesor Kobryń ma w dorobku staże naukowe w renomowanych ośrodkach akademickich w Austrii i w Niemczech, takich jak: Technische Universität Wien, Universität Hannover, Technische Universität München i Technische Universität Berlin. Cieszy się on uznaniem w międzynarodowym środowisku naukowym, co znajduje potwierdzenie w udziale w radach redakcyjnych trzech czasopism zagranicznych. Kierował on też trzema projektami badawczymi finansowanymi ze środków Komitetu Badań Naukowych.

Za działalność naukowo-badawczą, dydaktyczną i organizacyjną, prof. Andrzej Kobryń był wielokrotnie nagradzany przez Rektora Politechniki Białostockiej oraz został odznaczony m.in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Złotym za Długoletnią Służbę.