PB Dostępna

15-01-2021
Politechnika Białostocka zwiększa dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Projekt „PB Dostępna” jest realizowany na uczelni od roku.

Jednym z najistotniejszych zadań projektu jest zwiększenie świadomości pracowników uczelni.

– Przeprowadzamy szereg szkoleń, które pokazują, jak wygląda życie i codzienne problemy osób z niepełnosprawnościami – podkreśla Tomasz Jastrzębski, pełnomocnik rektora ds. osób z niepełnosprawnościami.

– W ramach projektu także modyfikujemy procedury, komunikację, poprawiamy dostępność architektoniczną uczelnianych obiektów – dodaje Maciej Łukaszuk, menedżer projektu „PB dostępna”.

W strukturze uczelni działa Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami (BON, Wiejska 45A, pok. 39C). W jego ramach funkcjonuje Punkt Wsparcia, w którym studenci, doktoranci i pracownicy PB mogą skorzystać z nieodpłatnej pomocy pomocy psychologicznego konsultanta procesu studiowania i doradcy zawodowego. Biuro zajmuje się także dostosowywaniem materiałów dydaktycznych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Na wydziałach oraz wybranych jednostkach uczelni (Bibliotece PB, Studium Języków Obcych, Studium Wychowania Fizycznego i Sportu) wyznaczono opiekunów ds. osób z niepełnosprawnościami, którzy udzielają porad w sprawach związanych z przebiegiem studiów, a także pomocy doraźnej w rozwiązywaniu problemów zgłaszanych przez OzN.

– Opiekunowie mają też za zadanie informować o formach wsparcia i zachęcać do udziału w różnych formach życia akademickiego. Ponadto wspierają pracowników administracyjnych i dydaktycznych innych jednostek, którzy obsługują i pracują z osobami z niepełnosprawnościami – wyjaśnia Maciej Łukaszuk, menedżer projektu.

Komitet Dostępności Uczelni zajmuje się m.in. przygotowaniem wewnętrznych standardów dostępności oraz weryfikacją istniejących przepisów i procedur pod względem dostępności. Członkowie Komitetu wraz z reprezentantami Podlaskiego Sejmiku Osób z Niepełnosprawnościami przeprowadzili wstępne badanie dostępności obiektów uczelni. Wnioski z badania doprowadziły m.in. do oznakowania pomieszczeń w alfabecie Braille’a, na terenie Politechniki Białostockiej powstaną też nowe miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnościami, a już istniejące – będą bardziej widoczne. W wybranych obiektach uczelni pojawią się automatyczne drzwi wejściowe, a w dziekanatach – specjalne meble.

Ułatwieniem dla studentów, doktorantów i pracowników Politechniki Białostockiej są także: wypożyczalnia sprzętów, wyposażona m.in. w specjalistyczne oprogramowania i  klawiatury oraz dostęp do Akademickiej Biblioteki Cyfrowej – księgozbioru cyfrowego przeznaczonego dla osób z niepełnosprawnościami. Obecnie biblioteka liczy kilkanaście tysięcy zbiorów i ich liczba systematycznie wzrasta.

– Kolejnym elementem jest dopracowywanie uczelnianych serwisów internetowych, by były jak najbardziej przyjazne osobom z rożnymi rodzajami niepełnosprawności. Dzięki szkoleniom pracownicy tworzą zgodnie z zasadami dostępności cyfrowej serwisy i treści internetowe oraz dokumenty, m.in. publikowane na BIPmówi Tomasz Jastrzębski, pełnomocnik rektora ds. osób z niepełnosprawnościami.

W przyszłości wydziały uczelni oraz Studium Języków Obcych zostaną wyposażone m.in. pętle induktofoniczne do sal dydaktycznych czy duże mobilne telewizory. PB pracuje także nad usługą Google Assistant mówiącego po polsku. Dzięki niej osoby z niepełnosprawnościami sprawdzą m.in. gdzie znajduje się BON, miejsca parkingowe, podjazdy, windy oraz jakie wsparcie oferuje uczelnia.

Projekt „PB Dostępna” realizowany jest przez Politechnikę Białostocką w partnerstwie z Podlaskim Sejmikiem Osób z Niepełnosprawnościami w ramach konkursu „Uczelnia dostępna” ogłoszonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Cały projekt wart jest blisko 4 mln zł, dofinansowanie z funduszy unijnych wynosi ponad 3,8 mln zł.

Zachęcamy do śledzenia strony projektu „PB Dostępna”. Można tu znaleźć m.in. cykliczne tematyczne porady psychologa, informacje o dyżurach Psychologicznego Konsultanta Procesu Studiowania oraz Doradcy Zawodowego, dane kontaktowe Opiekunów Osób z Niepełnosprawnościami oraz informacje na temat prowadzonych naborów do szkoleń.