Rozmowa: Hub of Talents 2 utopią?

04-12-2020

Hub of Talents 2 to program, który wspiera osoby z pomysłem na innowacyjny biznes. Projekt realizuje Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, a Politechnika Białostocka jest jednym z partnerów. O tym, jak uczelnia pomaga wcielać w życie wartościowe pomysły, Aleksandrze Toczydłowskiej opowiada prof. dr hab. inż. Michał Kuciej, koordynator projektu Hub of Talents 2 z ramienia Politechniki Białostockiej.

W ramach programu „Hub of Talents 2”  przedsiębiorca realizuje indywidualny program inkubacji, trwający maksymalnie 8 miesięcy.

Otrzymuje wsparcie obejmujące dwa rodzaje usług: podstawowe oraz specjalistyczne.

Usługi podstawowe polegają m.in. na zapewnieniu powierzchni do pracy, obsłudze prawnej, księgowej, a także marketingowej nowo powstałych spółek.

Usługi specjalistyczne związane są z kolei ze specyficznymi potrzebami biznesowymi bądź technologicznymi poszczególnych startupów. Nie są one ograniczone zamkniętym katalogiem, w związku z czym startup może otrzymać indywidualne, dostosowane do swoich potrzeb usługi. Efektem procesu inkubacji powinien być prototyp lub model biznesowy przedsięwzięcia.

Platforma prowadzi ciągły nabór do 8 cykli inkubacji – zgłoszenia są przyjmowane do końca 2022 roku.

Po pozytywnym zakończeniu procesu inkubacyjnego i uzyskaniu rekomendacji, przedsiębiorca może pozyskać do 800 tysięcy złotych dofinansowania na rozwój biznesu w ramach konkursu Rozwój start-upów w Polsce Wschodniej.

Aleksandra Toczydłowska: Zgłosić swój projekt, a później skorzystać bezpłatnie z opinii ekspertów, obsługi prawnej, księgowych, by w końcu mieć szansę na dofinansowanie o wysokości nawet miliona złotych. Brzmi utopijnie…

Prof. Michał Kuciej: Po pierwsze, zainteresowani mają za zadanie przejść przez przynajmniej dwie fazy kwalifikacji do programu Hub of Talents 2. Na każdym z tych progów powinni być lepsi od innych, by dostać się do programu. Pierwszą fazą jest wstępna selekcja pomysłów, którą wykonują eksperci z BPNT, druga faza – to prezentacje projektów przed komisją ekspercką, w której uczestniczą również specjaliści z PB, w ostatnim naborze byli to dr hab. inż. Roman Kaczyński, prof. PB, dr hab. inż. Eugeniusz Sajewicz, prof. PB oraz dr inż. Andrzej Chmielewski. Po zakwalifikowaniu się do programu można oczekiwać tego, o czym Pani wspomniała, ale to nie jest utopia – są pewne ograniczenia finansowe dla każdego z rodzajów wsparcia.

AT: Zakończyła się rekrutacja do czwartej tury programu. Jak wynika z Pana doświadczenia – czy są branże, których w Hub of Talents brakuje?

MK: Nasza uczelnia uczestniczy we wsparciu startupów o tematyce technicznej z wykluczeniem informatycznej (ale zdarzają się i takie), do tej branży zaplanowano innych partnerów. Z tego powodu trudno jest mi ocenić całościowo, jakich branży brakuje. Według mojej wiedzy, w porównaniu z innymi projektami realizowanymi w Kraju, projekt prowadzony przez BPNT z udziałem PB, jest jednym z nielicznych oferujących tak szeroki wachlarz wsparcia technicznego. W każdym z naborów widoczne jest zróżnicowanie pomysłów na swój biznes. Większość pomysłów, już po selekcji, to przemyślane i mające szansę na sukces, przyszłe produkty.

AT: Politechnika Białostocka jest partnerem programu – co to oznacza w praktyce?

MK: Politechnika Białostocka uczestniczy we wsparciu merytorycznym startupów. W praktyce oznacza to pomoc w realizacji części lub całościowego produktu  prototypowego, który ma na celu, w późniejszych działaniach, promocję firmy wśród potencjalnych inwestorów. Wyznaczeni specjaliści z Politechniki Białostockiej spotykają się z przedstawicielami startupów i wspólnie ustalają zakres indywidualnego wsparcia. Potem realizujemy to wsparcie w formie usługi szkoleniowej. Wychodzimy z założenia, że ważny jest nie tylko produkt, który nasz specjalista dla startupu przygotuje, ale również informacje dotyczące jego powstania, tzn. problemy jakie napotkano, droga do osiągnięcia celu itp.

AT: To program dla przedsiębiorców bez ograniczeń wiekowych. Pana zdaniem, jakie grupy wiekowe radzą w nim sobie najlepiej i dlaczego? Studenci, czy raczej doświadczeni pracownicy?

MK: Nie patrzymy nikomu w metryki urodzenia i staramy się każdemu pomóc zrealizować jego marzenia. Niezależnie od wieku pomysłodawców, projekty które do nas trafiają są oryginalne i często zaskakują nas pomysłowością ich twórców.

AT: Jakie są najczęstsze potrzeby, na które odpowiada Politechnika Białostocka jako partner Hub of Talents?

MK: Zdecydowana większość startupów zwraca się do nas z prośbą o zaprojektowanie  części lub całego produktu, konsultacji w sprawie już zaprojektowanych przez nich samych urządzeń oraz przeprowadzenia badań naukowych związanych z produktem.

AT: Co uważa Pan za największy sukces Hub of Talents?

MK: Moim zdaniem sukcesem projektu HoT2 jest jego istota: pomaganie osobom, które nie mając środków finansowych i wsparcia marketingowego, prawnego i merytorycznego, dając im szansę na budowę firmy bazującej na własnym, oryginalnym pomyśle. Uważam, że jeżeli przynajmniej jeden z tych startupów w przyszłości rozwinie swoją działalność w skali krajowej, a jeszcze lepiej na rynkach światowych, to projekt będzie można uznać za doskonały.

Za swój osobisty sukces uważam udział w tym projekcie jako jego koordynator z ramienia PB. W szczególności przekonałem się, że wśród moich kolegów naukowców jest bardzo duże grono osób, którzy posiadają wysokie kompetencje inżynierskie i są w stanie wesprzeć startupy w prawie wszystkich pomysłach. Bez tych ludzi powyższy projekt na PB nie  można było by zrealizować.

Nasze realizacje i opiekunów poszczególnych startupów można znaleźć na stronie internetowej projektu.

AT: Dziękuję za rozmowę.