Prace dyplomowe docenione przez prezydenta

01-12-2020
Prezydent Białegostoku nagrodził studentów Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. To laureaci konkursu na najlepsze prace dyplomowe podnoszące problemy przestrzenne miasta.

Sala koncertowa, audytorium lub miejsce na wystawy – to wizja mgr. inż. arch. Kamila Olendra na zagospodarowanie przestrzeni pod powierzchnią Dziedzińca Honorowego zabytkowego kompleksu obiektów Pałacu Branickich. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej zdobył pierwszą nagrodę w konkursie Prezydenta Miasta Białegostoku za swoją pracę dyplomową, której promotorem był dr hab. inż. arch. Zdzisław Pelczarski, prof. PB. Nagrodzeni zostali również inż. arch. Michał Sienkiewicz oraz inż. arch. Gabriel Krystoń z WA PB.

„Te prace mają bardzo wysoki poziom, są twórcze i ciekawe. Zależy nam na tym, aby tej klasy studenci i architekci budowali Białystok, jego markę – i powodowali, że Białystok będzie miastem z perspektywą” – mówił podczas wręczenia nagród dr inż. Adam Musiuk zastępca prezydenta Białegostoku.

Praca dyplomowa inż. arch. Michała Sienkiewicza, której promotorem był dr inż. arch. Robert Misiuk, zakłada przebudowę skweru im. Tamary Sołoniewicz w Białymstoku w taki sposób, by nad rzeką Białą stanęła galeria autorska. Jej dach pełniłby funkcję ścieżki spacerowej. „Mój projekt rozwiązuje problem zdegradowanego terenu w centrum miasta. To odpowiedź na pytanie, jak zagospodarować ten teren i sprawić, by Białystok był jeszcze lepszym miastem” – mówił podczas spotkania na Wydziale Architektury PB autor.

Inż. arch. Gabriel Krystoń zaprojektował tzw. plombę miejską – przeszklony budynek, wpisany w wąską przestrzeń ulicy Grochowej w centrum Białegostoku. W ciągu dnia mógłby pełnić funkcję galerii i czytelni, wieczorami – miejscem spotkań towarzyskich i wydarzeń kulturalnych. Promotorem pracy dyplomowej była dr inż. arch. Jadwiga Żarnowiecka.

„Nawet tak małą przestrzeń można wykorzystać do stworzenia reprezentacyjnych obiektów o charakterze centrotwórczym, których brakuje na niektórych osiach miasta, co w tym przypadku skutkowało przesunięciem środka ciężkości w stronę Rynku Kościuszki. Chciałbym, by miasto szło w stronę odważnych realizacji rozbudowujących centrum oraz ściągających turystó, inwestorów, pracowników i nowych mieszkańców” mówił inż. arch. Gabriel Krystoń.

Rektor Politechniki Białostockiej podkreśliła, że konkurs jest przykładem współpracy uczelni ze środowiskiem społeczno-gospodarczym. „Warto, by nasi absolwenci rzeczywiście stanowili kadry dla regionu. Oczywiście kariera krajowa czy światowa przed nimi, ale chciałabym, żeby wiedzieli, że tu warto wracać, że są tu potrzebni” – mówiła rektor Politechniki Białostockiej dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB.

„Cieszy mnie nie tylko dobrze wykonany i doceniony projekt. Cieszy mnie to, że został dostrzeżony problem – znalezienie rozwiązania jest najważniejsze. Studenci sami dostrzegają, co należy w mieście poprawić, czego brakuje” – podkreślał dr hab. inż. arch. Aleksander Asanowicz, prof. PB, dziekan Wydziału Architektury PB.

Do Konkursu były zgłaszane prace magisterskie, inżynierskie i licencjackie, obronione w minionym roku akademickim, których tematyka dotyczyła nowatorskich rozwiązań problemów przestrzennych miasta Białegostoku. Uczestnikami byli studenci Politechniki Białostockiej z kierunków: architektura, architektura krajobrazu, gospodarka przestrzenna. Laureaci otrzymali nagrody pieniężne: 4 tys. zł i 3 tys. zł.

Galeria zdjęć – rozdanie nagród