Nominacje profesorskie

02-11-2020
Dr hab. inż. Katarzyna Zabielska-Adamska oraz dr hab. inż. Maria Jolanta Sulewska z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku PB otrzymały tytuły profesorskie nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę, postanowieniami wydanymi we wrześniu 2020 r.

Serdecznie gratulujemy!

prof. dr hab. inż. Katarzyna Zabielska-Adamska

prof. Katarzyna Zabielska-Adamska

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej postanowieniem z 28 września 2020 roku nadał dr hab. inż. Katarzynie Zabielskiej-Adamskiej tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych. Postępowanie o nadanie tytułu zostało przeprowadzone przez Radę Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej (obecnie Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku).

Prof. Katarzyna Zabielska-Adamska jest absolwentką kierunku budownictwo na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej. Stopień doktora uzyskała na macierzystej uczelni w 1997 roku, a stopień doktora habilitowanego w 2007 roku na Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej.

Obszar zainteresowań naukowych prof. Katarzyny Zabielskiej-Adamskiej obejmuje mechanikę gruntów, a w szczególności mechanikę gruntów antropogenicznych. Jej dorobek naukowy obejmuje ponad 100 publikacji, w tym 2 monografie naukowe. Prof. Zabielska-Adamska kierowała realizacją dwóch projektów badawczych finansowanych ze środków KBN i MNiSW/NCN. Do tej pory wypromowała dwóch doktorów nauk technicznych oraz ponad 110 magistrów i inżynierów. Była recenzentem w 9 przewodach doktorskich i 5 przewodach/postępowaniach habilitacyjnych.

Katarzyna Zabielska-Adamska jest członkiem wielu eksperckich gremiów. Od 2016 roku bierze udział w pracach Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej Polskiej Akademii Nauk, od 2014 roku piastuje funkcję sekretarza generalnego Polskiego Komitetu Geotechniki i jest reprezentantem PKG w Council of International Society for Soil Mechanics and Geotechnical Engineering. Od 2014 roku jest członkiem nominowanym Technical Committee TC202 „Transportation Geotechnics” ISSMGE i członkiem Committee D18 ASTM International. W latach 2016-2019 została wybrana na członka Polskiej Komisji Akredytacyjnej. W Politechnice Białostockiej w kadencji 2008-2012 pełniła funkcję prorektora ds. studenckich i dydaktyki, w latach 2012-2017 kierownika Zakładu Geotechniki, a od 2017 roku kieruje Katedrą Geotechniki i Mechaniki Konstrukcji.

prof. dr hab. inż. Maria Jolanta Sulewska

prof. Maria Sulewska

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej postanowieniem z dnia 21 września 2020 roku nadał dr hab. inż. Marii Jolancie Sulewskiej tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych. Postępowanie o nadanie tytułu zostało przeprowadzone przez Radę Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej.

Prof. Sulewska jest absolwentką Politechniki Białostockiej. Na Politechnice Białostockiej uzyskała w roku 1993 stopień doktora nauk technicznych, a w roku 2010 – stopień naukowy doktora habilitowanego w dyscyplinie budownictwo.

Zainteresowania naukowe prof. Marii J. Sulewskiej dotyczą przede wszystkim różnych aspektów badań parametrów geotechnicznych gruntów. Celem tych badań jest poszerzenie zakresu metod badawczych oraz metod interpretacji danych w doświadczalnictwie geotechnicznym, a w szczególności takich tematów, jak: zastosowanie sztucznych sieci neuronowych w geotechnice, określenie niepewności pomiarowych, wdrażanie nowych metod badawczych i walidacja metod polowych i laboratoryjnych. Prof. Sulewska jest autorką lub współautorką około 130 publikacji: rozdziałów w monografiach, artykułów w czasopismach krajowych i zagranicznych oraz referatów i wystąpień konferencyjnych. Kierowała realizacją projektu badawczego finansowanego przez NCBR i brała udział w wielu innych projektach naukowych. Aktywnie bierze udział w pracach przy wdrażaniu Eurokodu 7 oraz norm związanych do polskiej praktyki budowlanej jako członek Polskiego Komitetu Normalizacyjnego i Polskiego Komitetu Geotechniki. Współpracuje z instytucjami i uczelniami polskimi, ma swój cenny wkład w prace naukowe i organizacyjne Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku, pełniąc ważne funkcje. Od roku 1994 przez 13 lat była jednym z głównych organizatorów Targów Forum Budownictwa i Seminariów FB, które były znaczącymi imprezami w życiu środowiska budowlanego w Polsce i w regionie. Za swoją działalność naukowo-badawczą, dydaktyczną i organizacyjną prof. Maria J. Sulewska była wielokrotnie nagradzana oraz odznaczona.