Nominacja do nagrody EDUinspiracje 2020

27-10-2020
Politechnika Białostocka otrzymała nominację w kategorii szkolnictwo wyższe do nagrody EDUinspiracje 2020. Wszystko za sprawą realizacji międzynarodowego projektu VIPSKILLS „Virtual and Intensive Course Developing Practical Skills of Future Engineers”.

Konkurs EDUinspiracje jest inicjatywą Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Jego celem jest wyłonienie i upowszechnienie rezultatów najbardziej wartościowych projektów edukacyjnych, promocja dobrych praktyk w tym zakresie oraz pokazanie, jak ważną rolę w życiu odgrywa proces uczenia się oraz dzielenia się swoimi doświadczeniami i wiedzą. Przy czym chodzi o projekty realizowane w ramach takich programów jak: Erasmus+, PO WER, Polsko-Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży, Polsko-Ukraińska Rada Wymiany Młodzieży.

Nominacji do nagrody dokonali eksperci FRSE. Projekty były oceniane według kryteriów, które zgodnie z wymogami Komisji Europejskiej, stanowią wytyczne w zakresie wyboru najlepszych praktyk. Ostatecznego wyboru laureatów dokona Kapituła konkursu, a lista zwycięzców we wszystkich kategoriach konkursowych zostanie podana do wiadomości w grudniu 2020 roku.

grupa absolwentów programu VIPSkills pozuje z dyplomami
VIPSKILLS – zajęcia szkoły letniej

Projekt “VIPSKILLS – Virtual and Intensive Course Developing Practical Skills of Future Engineers” realizowany był w latach 2016-2019 w ramach Partnerstw Strategicznych w sektorze szkolnictwa wyższego w programie Erasmus+. Po dwóch, niezwykle udanych  edycjach szkoły letniej, inicjatywa zdobyła dofinansowanie z programu NAWA i jest kontynuowana w latach 2019-2021.

Liderem projektu jest Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej. Partnerami – hiszpański University of Cordoba oraz litewski Vilnius College of Technologies and Design, a także Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział w Białymstoku i wiele przedsiębiorstw z Polski, Hiszpanii i Litwy.

Zainicjowany i koordynowany przez dr hab. inż. Dorotę Krawczyk, prof. PB, obecnie w funkcji prorektora ds. współpracy międzynarodowej PB, projekt polegał na zjednoczeniu trzech uczelni we wspólnym działaniu na rzecz rozwijania wiedzy i umiejętności studentów w zakresie budownictwa energooszczędnego i efektywnych systemów grzewczo-wentylacyjnych.

W ramach VIPSKILLS studenci z Polski, Litwy i Hiszpanii uczestniczyli w zajęciach dydaktycznych na uczelniach partnerskich oraz szkołach letnich (trzecia edycja odbyła się w 2019 już ze środków NAWA). Powstały nowatorskie moduły nauczania i materiały, którymi autorzy – dydaktycy z trzech państw – dzielą się na platformie vipskills.pb.edu.pl/results. Opublikowano też dwie książki „Buildings 2020+”, dostępne na stronie Oficyny Wydawniczej PB.

Projekt VIPSKILLS został wyróżniony przez Komisję Europejską certyfikatem GOOD PRACTICE EXAMPLE. Informacja o przyznanym wyróżnieniu oraz samym projekcie została umieszczona na Platformie Rezultatów Projektów Erasmus+ (Erasmus+ Project Results Platform), która służy upowszechnianiu i wykorzystaniu rezultatów projektów finansowanych z programu Erasmus+. Wyróżnienie otrzymała też koordynatorka programu. W 2019 roku dr hab. inż. Dorota Anna Krawczyk, prof. PB była nominowana do nagrody EDUinspirator.

Konkurs EDUinspiracje w 2020 roku odbywa się po hasłem „Działam -Upowszechniam-Inspiruję”. Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie eduinspiracje.org.pl.