MINDHAND Sp. z o. o.

10-10-2020

Pomysł Sławomira Grycuka to kolejny rozwijany w Hub of Talents 2 projekt, który ma na celu ułatwienie życia osobom niepełnosprawnym.

Mindhand zakończył inkubację. Na Politechnice Białostockiej szkolenie w formie warsztatów praktycznych dotyczące zaprojektowania zgodnie z wytycznymi elementów konstrukcyjnych protezy kończyny górnej (ręki) oraz wydruku wybraną techniką przyrostową elementów tej protezy przeprowadził dr inż. Hubert Grzybowski oraz dr inż. Andrzej Werner z Wydziału Mechanicznego.

Projekt bionicznej protezy ręki Mindhand wychodzi naprzeciw osobom, które z różnych przyczyn utraciły kończynę górną i nie posiadają funduszy na zakup wysoce funkcjonalnej protezy. Z powodu wysokich cen konkurencyjnych protez, problem ten dotyczy większości potrzebujących.

Głównym celem projektu jest stworzenie zaawansowanej technologicznie bionicznej protezy kończyny górnej za nieduże pieniądze. Sterowanie taką protezą odbywa się poprzez pomiar sygnałów elektromiograficznych (EMG) z dowolnych mięśni np. przedramienia kikuta pacjenta i przypisaniu ich do konkretnych ruchów ręki. Jest to najbardziej optymalna metoda, zapewniająca szeroki wachlarz ruchów oraz wysoką precyzję sztucznej kończyny. Zespół projektu Mindhand był wielokrotnie nagradzany. Projekt MindHand znalazł się w krajowych finałach konkursu Microsoft Imagine Cup 2018, uzyskał wyróżnienie w konkursie Technotalent 2017. Został także doceniony w Konkursie Konstrukcji Studenckich KOKOS 2017 zajmując pierwsze miejsce. Dodatkowo w 2018 r. został nagrodzony złotym medalem na 70. Międzynarodowych Targach „Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty iENA 2018” w Norymberdze w Niemczech.

Dwaj mężczyźni pozują z dokumentem dwaj mężczyźni siedzą przy biurku