Certyfikowani Tutorzy Akademiccy na Politechnice Białostockiej

24-09-2020
Zdjęcie grupowe przedstawiające 19 uczestników szkolenia z tutoringu
Grupa pracowników naukowo-dydaktycznych Politechniki Białostockiej ukończyła kurs certyfikujący Szkoły Tutorów Akademickich Collegium Wratislaviense w ramach Eksperckiego szkolenia z tutoringu.

Tutoring jest innowacyjną, spersonalizowaną metodą pracy ze studentami. Pozwala pogłębiać umiejętności w dziedzinie, w której dana osoba czuje się najsilniejsza. To także metoda wspomagająca rozwijanie kreatywności i samodzielnego myślenia. Tutoring może być również stosowany w pracy ze studentami realizującymi indywidualny plan nauczania, w tym doktorantami. Metoda jest popularna na renomowanych brytyjskich uczelniach, jak Oxford i Cambridge.

64-godzinny kurs ukończyło 19 pracowników Politechniki Białostockiej. Zajęcia rozwinęły kompetencje interpersonalne uczestników kursu, a także umiejętności w zakresie komunikacji i nauczania. Nauczyciele dostali przede wszystkim konkretne wskazówki, jakie nowe metody dydaktyczne mogą stosować w pracy i jak prowadzić tutoriale podczas zajęć ze studentami i doktorantami.

Wdrożenie systemu tutoringu na Politechnice Białostockiej przełoży się na rozwój kompetencji studentów wchodzących na rynek pracy, zwiększy też jakość i efektywność kształcenia.

W grupie absolwentów szkolenia są:
  • z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku: dr inż. Katarzyna Kalinowska-Wichrowska, dr hab. Grażyna Łaska, dr inż. Krystyna Rauba, dr inż. Małgorzata Rauba, prof. dr hab. inż. Iwona Skoczko, dr inż. Maria Walery,
  • z Wydziału Elektrycznego: dr inż. Andrzej Andrzejewski,
  • z Wydziału Informatyki: dr inż. Urszula Kużelewska, dr inż. Rajmund Stasiewicz,
  • z Wydziału Inżynierii Zarządzania: dr hab. Ewa Glińska, dr inż. Joanna Godlewska, dr Justyna Grześ-Bukłaho, dr hab. inż. Agata Lulewicz-Sas, dr Ewa Rollnik-Sadowska, dr Danuta Szpilko, dr Joanna Szydło,
  • z Wydziału Mechanicznego: dr inż. Piotr Borkowski, dr hab. inż. Joanna Mystkowska, dr Izabela Senderacka.

Kurs został sfinansowany w ramach projektu „PB2020 – Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Białostockiej” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój, Oś Priorytetowa III. Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju, Działanie 3.5 Kompleksowe programy szkół wyższych.