Zbliża się wielkie spotkanie niewidomych, słabowidzących i ich bliskich

24-07-2020

Sesje merytoryczne, panele dyskusyjne, wystawy i oraz liczne dodatkowe atrakcje czekają na uczestników XVIII edycji Międzynarodowej Konferencji REHA FOR THE BLIND IN POLAND. W ciągu 4 dni, od 11 do 14 września spotkają się przedstawiciele władz, naukowcy, rehabilitanci, producenci, sprzedawcy i wiele innych osób z kraju i zagranicy.

Organizatorzy konferencji, mając na uwadze pandemię, będą zachowywać wszelkie środki ostrożności, w tym stosowny dystans społeczny podczas spotkań i w hotelach. Dodatkowo przewidziano też transmisje internetowe z wydarzenia, nagrania audio i video oraz szkolenia.

Uczestnicy konferencji będą mogli podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Świat jest dostępny dla wszystkich, a ludzie niepełnosprawni mogą żyć aktywnie  i satysfakcjonująco, wystarczy chcieć i przekonać do siebie innych. Wszyscy mogą walczyć o dostępne otoczenie oraz o empatię ludzi pełnosprawnych. Naszym zadaniem jest samodzielne życie.

Harmonogram konferencji

Dzień 1 w Pałacu Kultury i Nauki:

1. Inauguracja
  2. Wystąpienia gości specjalnych
  3. Ogłoszenie wyników konkursu IDOL
  4. Sesja merytoryczna:
  • Wykształcenie i aktywność prawdziwą gwarancją na sukces w nowoczesnym państwie
  • Problem otwartości i dostępności szkół i uczelni dla niewidomych
  • Działalność organizacji OPP
  • Kultura również dla nas – dostępne zabytki, muzea, biblioteki, teatry, kina, sale koncertowe, stadiony, zoo
  • Audiodeskrypcja szansą na bycie razem z innymi
  • Projektowanie uniwersalne
  1. Koncert z udziałem niepełnosprawnych i pełnosprawnych artystów pod hasłem: „Jesteśmy razem”

Dzień 2 w Centrum Nauki Kopernik:

1. Panele dyskusyjne i warsztaty
  2. Specjalny pokaz „Świat dotyku i dźwięku”
  3. Spotkania z autorami rozwiązań technologicznych
  4. Konkursy intelektualne i sportowe

Dzień 3

1. Warsztaty rehabilitacyjne pn. „Nowoczesna rehabilitacja w praktyce – Dostępność Plus”, podczas których będziemy mieli możliwość przetestowania rozwiązań, które mają nam pomagać
  2. Zestaw specjalnych ćwiczeń rehabilitacyjnych pn.: „Czas na prawdziwe testy”, które odbędą się m.in. w: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Narodowym, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Łazienki Królewskie, na Starówce i w Zamku Królewskim, w POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich, Muzeum Powstania Warszawskiego, Ośrodku Dydaktyczno-Muzealnym Kampinoskiego Parku Narodowego, Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku
    w Żelazowej Woli.

Dzień 4

1. „Co daje dobre wykształcenie ?” – wizyta na warszawskich uczelniach: Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, Szkoła Główna Handlowa, Akademia Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego, Akademia Leona Koźmińskiego oraz Uczelnia Łazarskiego.

Dodatkowe informacje nt. konferencji są dostępne na stronie: http://www.szansadlaniewidomych.org/index.php/czym-jest-konferencja-reha-for-the-blind-in-poland/