Nominacja profesorska

09-06-2020

Dr hab. Tomasz Oszako, prof. PB, pracownik Instytutu Nauk Leśnych funkcjonującego na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku PB, otrzymał nominację profesorską. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda postanowieniem z dnia 11 maja 2020 r. przyznał mu tytuł profesora nauk rolniczych.

Serdecznie gratulujemy!

prof. Tomasz OszakoProf. dr hab. Tomasz Oszako jest leśnikiem i fitopatologiem z 37-letnim stażem zawodowym. Ukończył studia na Wydziale Leśnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (leśnictwo) oraz na Uniwersytecie w Amsterdamie (zarządzanie środowiskiem, European Postgraduate Course in Environmental Management-EPCEM). W 1983 roku rozpoczął pracę w Instytucie Badawczym Leśnictwa, a od 2009 roku na Politechnice Białostockiej (najpierw na Zamiejscowym Wydziale Leśnym w Hajnówce, obecnie w Instytucie Nauk Leśnych), gdzie pracuje do chwili obecnej. Odbył staże naukowe we Francji (Instytut National de la Recherche Agronomique-INRA, Nancy), w Niemczech (Federal Biological Research Centre for Agriculture and Forestry-BBA w Brunszwiku) oraz na Węgrzech (Department of Environmental Sciences and Policy at Central European University-CEU. Uzyskał grant mera miasta Joensuu (Finlandia) na badania w Europejskim Instytucie Leśnym (European Forest Institute-EFI). W latach 2007-2009 oddelegowany został do pracy w Komisji Europejskiej w Dyrektoriacie Nauki (European Commission-DG RTD) jako ekspert ds. leśnictwa i przemysłu drzewnego. W latach 2013-2015 pełnił rolę krajowego eksperta w Europejskim Urzędzie ds. Bezpieczeństwa Żywności (European Food Safety Authority-EFSA, Plant Unit) zajmując się organizmami kwarantannowymi.

Prof. Oszako specjalizuje się w chorobach drzewostanów liściastych, ochronie biologicznej roślin oraz w wykrywaniu i identyfikacji obcych, inwazyjnych organizmów za pomocą metod biologii molekularnej. Kierował lub brał udział w międzynarodowych (Programy Ramowe KE, Life) i krajowych (NCN, NCBiR, NFOŚiGW) grantach naukowych. Jest autorem wielu monografii i publikacji w naukowych czasopismach międzynarodowych i krajowych.