Nominacja profesorska

28-05-2020

Grono akademickie Politechniki Białostockiej powiększyło się o nowego profesora. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej postanowieniem z dnia 11 maja 2020 r. nadał dr hab. Iwonie Skoczko tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych.

Postępowanie o nadanie stopnia profesora zostało przeprowadzone przez Radę Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej (obecnie Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku).

Serdecznie gratulujemy!

zdjęcie portretowe prof. Iwony SkoczkoProfesor Iwona Skoczko jest absolwentką kierunku inżynieria środowiska Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej. Stopień doktora uzyskała na macierzystej uczelni w 2000 roku. Stopień doktora habilitowanego nadała jej w roku 2014 Rada Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Lubelskiej. Prof. Iwona Skoczko pracuje na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku od 1996 roku.

Od 1 października 2019 roku prof. Iwona Skoczko pełni funkcję prorektora ds. kształcenia PB. W przeszłości sprawdziła się jako prodziekan ds. nauki na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska, pełnomocnik rektora ds. studentów zagranicznych, pełnomocnik dziekana WBiIŚ ds. studiów w językach obcych, wydziałowy koordynator programu Erasmus przy WBiIŚ i wydziałowy kierownik ds. studenckich praktyk zawodowych przy WBiIŚ. Prowadzi uczelniane Koło PZiTS przy WBNŚ oraz Koło Młodych PZiTS, które umożliwia transfer wiedzy pomiędzy gronem praktyków działających w branży inżynierii środowiska a uczelnią.

Jej dorobek naukowy od początku pracy na uczelni obejmuje ponad 200 prac naukowych, a zainteresowania naukowe obejmują zagadnienia technologii oraz urządzeń do oczyszczania wody, szczególnie metodę filtracji. Działania naukowe prof. Skoczko mają przede wszystkim wymiar praktyczny przekładający się na wiele zgłoszeń patentowych i wdrożenia uzyskanych wyników prac w rzeczywistych stacjach uzdatniania wody. Jest ona ponadto autorką ekspertyz wykonywanych dla jednostek administracji publicznej, przedsiębiorstw komunalnych oraz branżowych działających w sektorze gospodarki wodno-ściekowej.

Wysoką pozycję w krajowym i międzynarodowym środowisku naukowym prof. Skoczko zawdzięcza swojej aktywności w pozyskiwaniu i kierowaniu projektami naukowo – badawczymi, w tym ze środków WFOŚiGW, POWER, PO Kapitał Ludzki i Erasmus+. Prof. Skoczko efektywnie współpracuje z licznymi zagranicznymi ośrodkami naukowymi, regularnie uczestniczy w renomowanych zagranicznych i międzynarodowych konferencjach naukowych. W wyniku intensywnej pracy jako recenzent zaproponowano jej współpracę jako Special Issue Editor dla wydawnictw MDPI, Springer oraz Bio-Byword Scientific Publishing.

Prof. Iwona Skoczko prowadzi intensywną działalność w instytucjach, organizacjach i towarzystwach naukowych. Jest zastępcą przewodniczącego Komitetu Gospodarki Wodnej Polskiej Akademii Nauk, członkiem Państwowego Zarządu Gospodarki Wodnej oraz zespołu doradczego Komisji ds. Infrastruktury przy Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa, ekspertem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Ministerstwa Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej oraz Krajowych Inteligentnych Specjalizacji. Aktywnie działa w Polskim Zrzeszeniu Inżynierów i Techników Sanitarnych jako Zastępca Prezesa oddziału, współpracuje z Polskim Towarzystwem Inżynierii Ekologicznej oraz Polskim Stowarzyszeniem Ekonomistów Środowiska i Zasobów Naturalnych. Należy też do grona Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi.