Wolontariat – jak możesz pomóc w walce z koronawirusem?

12-04-2020
wolontariat pb

Teraz są potrzebni bardziej niż kiedykolwiek. Wiele organizacji charytatywnych szuka wolontariuszy. Dodatkowo instytucje i ośrodki na co dzień zajmujące się osobami w najtrudniejszej sytuacji życiowej też liczą na wsparcie. Zachęcamy studentów Politechniki Białostockiej do pomocy i angażowania się w wolontariat.

Jest wiele możliwości społecznego zaangażowania. Wolontariusze w okresie pandemii pomagają osobom, które ze względu na wiek czy stan zdrowia nie poradzą sobie same. Z jednej strony poprzez robienie zakupów seniorom, osobom chorym czy przebywającym na kwarantannie. Z drugiej angażując się w pomoc przy produkcji niezbędnego sprzętu ochronnego, jak np. maseczki. A to tylko niektóre przykłady podejmowanych działań.

Choć mamy wielu wolontariuszy, zapotrzebowanie jest ogromne. Znaczącym wsparciem działań wolontariatu są studenci, osoby młode z trochę większą ilością czasu. Ich pomoc w tym momencie jest nieoceniona.

Dlatego też zwracamy się z apelem do wszystkich studentów Politechniki Białostockiej, aby, jeśli to możliwe, włączyli się w działania wolontariatu. Poniżej przedstawiamy miejsca i organizacje, gdzie można się zgłosić, aby móc pomagać innym w tym trudnym okresie.

Ogólnokrajowa pomoc dla potrzebujących

Informacje nt. tej formy wolontariatu można znaleźć na stronie: www.gov.pl/web/koronawirus/wolontariat. Jeśli chcesz pomagać osobom potrzebującym w swojej okolicy, zadzwoń do Ośrodka Pomocy Społecznej lub zostaw kontakt do siebie, zarejestruj się, wypełniając formularz.

Osoby poszukujące pomocy mogą natomiast odwiedzić serwis: www.gov.pl/web/koronawirus/pomoc

Podlaskie ośrodki, które poszukują wolontariuszy:

• Caritas Archidiecezji Białostockiej organizuje akcję „Pomoc dla Seniora
    Obecnie poszukiwani są wolontariusze do przygotowywania paczek.
    Zgłoszenia należy kierować: bialystok [at] caritas.pl, tel. 85 651 90 08
    Obszar działania: Białystok, powiat białostocki.
  • Caritas Diecezji Drohiczyńskiej prowadzi akcję #dzielnybodobry
    Celem projektu jest pomoc osobom potrzebującym poprzez zapewnienie im żywności, środków higienicznych i ochronnych (np. maseczek), niezbędnych leków, a także – w miarę możliwości – dostarczenie tych środków pod drzwi w warunkach wymuszonej izolacji.
    Zgłoszenia wolontariuszy: drohiczyn [at] caritas.pl tel. 515 248 029
    Obszar działania: powiat siemiatycki, bielski, hajnowski, sokołowski, węgrowski.
  • Caritas Diecezji Ełckiej prowadzi akcję „Paczka bezdotykowa
    Tu pracownicy i wolontariusze przygotowują paczki, które rozwożone są do osób potrzebujących, zwłaszcza starszych i samotnych.
    Zgłoszenia wolontariuszy: elksekretariat [at] caritas.pl, tel. 87 441 7000
    Obszar działania: Ełk, Suwałki, powiaty: ełcki, augustowski, suwalski, sejneński, giżycki, olecki, piski.
  • Caritas Diecezji Łomżyńskiej prowadzi akcje pomocowe dla osób starszych, samotnych, niepełnosprawnych, m.in.: „Kromka Chleba dla Sąsiada” i „Pomoc dla Seniora
    Zgłoszenia wolontariuszy: lomza [at] caritas.pl, tel. 662 056 798
    Obszar działania: Łomża, Ostrołęka, powiaty –  łomżyński, ostrołęcki, zambrowski, wysokomazowiecki.
  • Dekanalny Instytut Kultury Prawosławnej w Siemiatyczach i Stowarzyszenie Centrum na Wschodzie w Osmoli organizują akcję #PełnoAktywniSOS
    Zgłoszenia wolontariuszy – przez formularz
    Dane kontaktowe: stowarzyszenie [at] centrumnawschodzie.pl, tel. 600 881 572, 600 881 572, 606 656 381
    Obszar działania: powiat siemiatycki, bielski, hajnowski.
  • Swoje zaangażowanie i gotowość niesienia pomocy innym można też zgłosić poprzez portal społecznościowy. Pod nazwą „Widzialna Ręka Białystok” działa tu grupa, której celem jest znajdowanie i oferowanie lokalnej, sąsiedzkiej pomocy . Wystarczy umieścić tu post ze swoją propozycją i zaczekać na odzew.
  • Fundacja Rodziny Czarnieckich poszukuje wolontariuszy, którzy będą rozdawać już przygotowane paczki żywnościowe.
    Zgłoszenia wolontariuszy: Osoby zainteresowane powinny zgłaszać się do koordynatora p. Urszuli Bielawskiej tel. 733 363 767 lub biuro [at] fundacjarodzinyczarneckich.com Szczegóły wkrótce na: www.facebook.com/Fundacja-Rodziny-Czarneckich
  • Fundacja Hagia Marina prosi o wsparcie finansowe dla swojej akcji „Koszyczek Wielkanocny 2020” (zrzutka.pl – Koszyczek Wielkanocny 2020).
    Potrzebni są też wolontariusze. Zgłoszenia chętnych przyjmowane są poprzez stronę: www.koszyczek2020.pl
    Szczegółowych informacji udziela: Patryk Panasiuk tel. 798 713 706.
    Chodzi o dostarczenie w okresie Wielkanocy (rzymskokatolickiej i prawosławnej) tradycyjnych święconek do osób najbardziej dotkniętych obecną sytuacją epidemiczną w kraju- seniorów, osób samotnych i zagrożonych wykluczeniem, hospitalizowanych w szpitalnych oddziałach zakaźnych i dziecięcych oddziałach onkologicznych.
    Akcją zostanie objęte województwo podlaskie oraz wschodnie powiaty województwa mazowieckiego.