Serwis „Kształcenie zdalne”

21-03-2020
W związku z zawieszeniem tradycyjnych zajęć dydaktycznych na uczelniach wyższych i zaleceniem realizacji nauczania studentów z wykorzystaniem zdalnych formy kształcenia, uruchomiliśmy serwis www Kształcenie zdalne.

layout serwisu www kształcenie zdalneJego zadaniem jest ułatwienie studentom i pracownikom Politechniki Białostockiej dostępu m.in. do:

Platforma Edukacyjna CKZ

Podstawowym narzędziem do zapewnienia ciągłości procesu kształcenia jest Platforma Edukacyjna CKZ, czyli portal edukacyjny „Eduportal”, funkcjonujący w ramach Centrum Kształcenia Zdalnego Politechniki Białostockiej.

Z Eduportalu można skorzystać w dowolnym miejscu i czasie, 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu, z dowolnego komputera, tabletu czy smartfona z dostępem do Internetu. Serwis ma pełne wsparcie standardu WCAG 2.0 na poziomie AA umożliwiające wykorzystanie portalu przez osoby z niepełnosprawnościami.

Platforma umożliwia zarządzanie szkoleniami, tworzenie testów i egzaminów dla studentów, automatyczne przenoszenie grup ćwiczeniowych z USOSa, a także prowadzenie wideokonferencji. To wszystko zapewnia warunki do realizacji kształcenia w szerokim zakresie synchronicznej i asynchronicznej teleedukacji. Nauczyciele akademiccy mogą prowadzić zajęcia online, udostępniać materiały dydaktyczne, prowadzić konsultacje, czaty, wirtualne klasy. Studenci, oprócz korzystania z tych użyteczności, mogą wypełniać interaktywne kursy i testy.

Wielką zaletą Eduortalu są narzędzia wspomagające pracę grupową (np. forum, wiadomości wewnętrzne, grupy dyskusyjne). Dane studentów, wyniki testów, egzaminów oraz szkoleń są chronione przez administratora tego systemu z zachowaniem regulacji RODO. Platforma edukacyjna PB zyskała już 10614 użytkowników, w tym 10514 to studenci, 826 to wykładowcy. Na platformie dostępnych jest 768 aktywnych ścieżek szkoleniowych, przy czym niemal 230 tylko w bieżącym roku akademickim.

Aby zalogować się do portalu edukacyjnego Eduportal wystarczy przejść na stronę Centrum Kształcenia Zdalnego. W zakładce „Logowanie” należy podać dane logowania do USOSweb. Wszyscy pracownicy i studenci Politechniki Białostockiej, którzy posiadają konto w systemie USOSweb zaznaczają w opcji logowania „CAS” i zostają przekierowani do strony logowania Centralnego Systemu Uwierzytelniania, gdzie wprowadzają login i hasło.

Korzystanie z portalu edukacyjnego Eduportal jest ważnym elementem organizacji pracy uczelni.  Dzięki zajęciom prowadzonym w formie zdalnej, możliwa będzie realizacja programu, a co za tym idzie, realizacja harmonogramu roku akademickiego. Choć nie wszystkie przedmioty mogą być nauczane zdalnie, zarówno pracownicy, jak i studenci Politechniki Białostockiej powinni dołożyć wszelkich starań, aby zniwelować okres zawieszenia zajęć prowadzonych w tradycyjnej formie na uczelni. Zajęcia, które nie mogą być przeprowadzone online, odbędą się, gdy zostanie przywrócony normalny tryb nauki.

Opracował: Tomasz Huścio