Komunikat rektora ws. zawieszenia funkcjonowania uczelni

21-03-2020
na zdjęcie kampusu uczelni z lotu ptaka został nalożony ciemnozielony filtr. W centrum grafiki znajduje się godło uczelni i napis Komunikat Rektora

21 marca Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego postanowiło o przedłużeniu zawieszenia funkcjonowania uczelni do dnia 10 kwietnia 2020 r. Swoją decyzję uzasadniło wprowadzeniem stanu epidemii 20 marca br. od godziny 18:30 na terenie całego kraju.

W związku z postanowieniem resortu Politechnika Białostocka przedłuża do wyznaczonego terminu zawieszenie działalności Uczelni w zakresie tradycyjnych zajęć dydaktycznych dla studentów, a także zaleca pracę zdalną dla pracowników niebędących nauczycielami akademickimi. Zawieszenie funkcjonowania uczelni nie oznacza bowiem jej zamknięcia. Zapewniona powinna być działalność podstawowych jednostek organizacyjnych uczelni, kontynuowana aktywność naukowa naszych pracowników.

Niezbędne stało się jeszcze efektywniejsze włączenie się nauczycieli akademickich oraz studentów studiów I i II stopnia, uczestników studiów podyplomowych, studiów zaocznych i doktorantów w kształcenie zdalne. Aby usprawnić ten proces uruchamiamy na stronie uczelnianej serwis, który będzie stanowił bazę do prowadzenia tego rodzaju aktywności dydaktycznej. I choć zdajemy sobie sprawę, że nie wszystkie przedmioty z programu studiów mogą być nauczane on-line, zarówno pracownicy, jak i studenci Politechniki Białostockiej powinni dołożyć wszelkich starań, aby zniwelować okres zawieszenia zajęć za uczelni. Pozostałe przedmioty będą mogły być odpracowane, gdy tylko zostanie przywrócony normalny tryb nauki.

Proszę i zalecam nauczycielom oraz studentom korzystanie z serwisu „Kształcenie zdalne” i materiałów tam udostępnianych, portalu edukacyjnego Eduportal funkcjonującego w ramach Centrum Kształcenia Zdalnego , jak również zalecanej przez resort platformy edukacyjnej Navoica, czy innych narzędzi nauczania online.

Wspólnie podejmijmy wysiłek wypełnienia najważniejszej misji naszej uczelni – dydaktyki.

Rektor Politechniki Białostockiej

prof. Lech Dzienis

Informacje na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego:

Funkcjonowanie uczelni w Polsce zawieszone do 10 kwietnia

Rekomendacje MNiSW dotyczące kształcenia zdalnego

Informacja dla rektorów w związku z ograniczeniem obowiązku świadczenia pracy na terenie uczelni

Rekomendacja Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w związku z sytuacją zagrożenia epidemiologicznego w kontekście pracowników uczelni