Prof. Paul Janmey na Wydziale Mechanicznym PB

26-02-2020
trzy osoby pozują na tle zielonej tablicy szkolnej w pracowni

Od 22 do 24 lutego 2020 r. na Wydziale Mechanicznym gościł profesor Paul Janmey – światowej klasy specjalista w zakresie nanomechaniki i reologii.

Gość z Uniwersytetu Pensylwanii (USA) prowadził badania w zakresie nowych biopolimerów na bazie DNA wraz z pracownikami Instytutu Inżynierii Biomedycznej PB: dr hab. inż. Joanną Mystkowską i mgr. inż. Dawidem Łysikiem oraz pracownikami Zakładu Mikrobiologii Lekarskiej i Inżynierii Nanobiomedycznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku: prof. dr hab. inż. Robertem Buckim, dr. inż. Piotrem Deptułą i mgr. inż. Mateuszem Cieślukiem, a także pracownikiem Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk: dr Katarzyną Pogodą.

Badania te są kontynuacją prac rozpoczętych w ramach stażu w 2019 r. przez dr hab. inż. Joannę Mystkowską na University of Pennsylvania, USA. W głównej mierze dotyczą one oceny interakcji biofilmu z tą nową grupą biopolimerów. Wizyta odbyła się w ramach realizacji projektu badawczego „Harmonia” dotyczącego roli bakteriofagów w procesie tworzenia biofilmu i roli struktur ciekłokrystalicznych. Kierownikiem projektu „Harmonia” jest prof. dr hab. n. med. Robert Bucki.

Prof. Janmey już po raz czwarty odwiedził naszą uczelnię. Od lat współpracuje z białostockimi naukowcami z Uniwersytetu Medycznego i Politechniki Białostockiej w zakresie reologii biopolimerów oraz tkanek. Jednym z efektów ich wspólnych działań jest opracowanie nowych mechanomarkerów w diagnostyce nowotworów jelita grubego. Wyniki tych oryginalnych badań są opisywane w ramach wspólnego manuskryptu.

Profesor Paul Janmey jest światowej klasy specjalistą w zakresie nanomechaniki i reologii. Jest zatrudniony w Department of Physiology, Institute for Medicine and Engineering na University of Pennsylvania (USA). Jego dorobek obejmuje blisko 500 publikacji naukowych, w tym w najbardziej prestiżowych czasopismach jak Science i Nature, liczba cytowań tych publikacji to ponad 34 500 (h-index=90).