Ankiety studenckie w USOSweb – trwa akcja oceniania wykładowców

18-12-2019
grafika promocyjna, na szarym tle sybo ankiety i sylwetki osób pracujących nad jej wypełnieniem, napis obok: Ankiety studenckie w USOSweb PB do 16 lutego 2010 r.

Do 16 lutego 2020 roku studenci i doktoranci Politechniki Białostockiej mogą wyrazić swoją opinię na temat wypełniania obowiązków dydaktycznych przez ich nauczycieli akademickich. Ankiety za semestr letni 2019/2020 dostępne są w systemie USOSweb oraz w aplikacji Mobilny USOS.

W badaniu mogą uczestniczyć wszyscy studenci i doktoranci PB. Udział w nim jest dobrowolny i anonimowy. Ocenie podlegają nauczyciele akademiccy oraz inne osoby prowadzące zajęcia dydaktyczne, zakończone w danym semestrze akademickim.

Wypełnienie kwestionariusza zajmuje tylko kilka minut, jest jednak ważnym źródłem informacji o tym, jak studenci i doktoranci PB oceniają pracę swoich nauczycieli oraz o tym jak odbierają warunki, w których studiują.

Studenci otrzymali realne narzędzie, którym mogą wpływać na polepszenie jakości kształcenia na naszej uczelni. Warto przypomnieć, że w 2019 roku rektor Politechniki Białostockiej wydał Zarządzenie nr 977 w sprawie regulaminu oceny nauczycieli akademickich Politechniki Białostockiej oraz ich okresowej oceny, w którym mamy bezpośrednie odwołanie do wyników uzyskanych przez nauczyciela w ankietach studenckich i doktoranckich. To sprawia, że opinie studentów i doktorantów wyrażone w ankietach nabierają mocy. Dlatego bardzo proszę o rozważne wypełnianie ankiet i podkreślam, że każdy głos się liczy – mówi prorektor ds. kształcenia PB dr hab. inż. Iwona Skoczko, prof. PB.

Regulamin określający tryb i zasady przeprowadzania ankiety dotyczącej wypełniania obowiązków dydaktycznych przez nauczyciela akademickiego lub inną osobę prowadzącą zajęcia oraz przetwarzania zebranych danych został wprowadzony Zarządzeniem nr 1047 Rektora Politechniki Białostockiej z dnia 4 grudnia 2019 r.

Zgodnie z nowym zarządzeniem wyniki uzyskane z ankiet w formie raportów zostają przekazane wykładowcom, władzom uczelni i wydziałów.

Najlepiej ocenieni nauczyciele zostaną wyróżnieni, zaś ci którzy według studentów, powinni poprawić swój warsztat edukacyjny będą skierowani na dodatkowe szkolenia.

Na podziękowania i nagrody od rektora PB mogą też liczyć studenci, którzy wykażą się największą aktywnością w wypełnianiu ankiet.

Warto podkreślić, że dzięki większemu zaangażowaniu studentów i doktorantów w akcje ankietyzacji, liczba ankiet podlegających opracowaniu z 16,3% w roku akademickim 2017/2018 wzrosła do 29% w roku akademickim 2018/2019.

Najwyższy wskaźnik ankiet wypełnionych za semestr zimowy 2018/2019 uzyskali studenci Wydziału Elektrycznego.

Wskaźnik ankiet wypełnionych przez co najmniej 25% studentów zarejestrowanych w danej grupie zajęciowej (lecz nie mniej niż 5 osób) wyniósł na:

Wydziale Architektury – 42,9%
Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska – 15,1%
Wydziale Elektrycznym – 52,3%
Wydziale Informatyki – 33,4%
Wydziale Inżynierii Zarządzania – 16,9%
Wydziale Mechanicznym – 27,8%
Zamiejscowym Wydziale Leśnym w Hajnówce – 34%.

Najwyższy wskaźnik ankiet wypełnionych za semestr letni 2018/2019 uzyskali studenci Wydziału Informatyki.

Wydziale Architektury – 51,2%
Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska – 22,3%
Wydziale Elektrycznym – 38,1%
Wydziale Informatyki – 52,5%
Wydziale Inżynierii Zarządzania – 19%
Wydziale Mechanicznym – 26,5%
Zamiejscowym Wydziale Leśnym w Hajnówce – 4,9%.

Zapraszamy do wypełniania ankiet!

Ankietyzacja trwa do 16 lutego 2020 roku!

Zarządzenie nr 977 Rektora Politechniki Białostockiej z dnia 27 czerwca 2019 roku

Zarządzenie nr 1047 Rektora Politechniki Białostockiej z dnia 4 grudnia 2019 roku