Politechnika Białostocka gospodarzem obrad KRASP

05-12-2019

Politechnika Białostocka, która w 2019 roku obchodzi jubileusz 70-lecia działalności, została gospodarzem grudniowego posiedzenia Prezydium i Zgromadzenia Plenarnego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich została powołana w 1997 roku. Obecnie zrzesza ona 108 szkół wyższych, w tym 12 uczelni niepublicznych. Celem KRASP jest inspirowanie i koordynowanie współdziałania uczelni w Polsce, a także reprezentowanie wspólnych interesów uczelni akademickich. Konferencja podejmuje działania prowadzące do stworzenia efektywnego i zintegrowanego systemu edukacji w naszym kraju oraz działa na rzecz rozwoju szkolnictwa wyższego, nauki i kultury.

Zorganizowane przez Politechnikę Białostocką posiedzenie Prezydium i Zgromadzenie Plenarne Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich odbyło się w dniach 4-6 grudnia w Białowieży. W spotkaniu wzięła udział blisko 150-osobowa grupa przedstawicieli uczelni z całego kraju. Obrady prowadził prof. dr hab. inż. Jan Szmidt –  rektor Politechniki Warszawskiej i przewodniczący KRASP. Gospodarzem był prof. Lech Dzienis, rektor Politechniki Białostockiej. W piątek, 6 grudnia, wystąpił sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Wojciech Maksymowicz.

W czasie obrad Prezydium i Zgromadzenia Plenarnego KRASP omówione zostały zagadnienia związane z system szkolnictwa wyższego i nauki oraz działalnością polskich uczelni. W programie znalazły się prezentacje wyników prac komisji KRASP do spraw strategicznych problemów szkolnictwa wyższego. Poruszone zostały kwestie priorytetowych działań Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w kolejnej kadencji oraz związane z nimi postulaty KRASP. Przedstawione zostały doświadczenia uczelni związane z wdrażaniem Ustawy 2.0. Rektorzy wyrazili też swoje stanowisko w sprawie nowelizacji aktów prawnych oraz współpracy uczelni z Narodową Agencją Wymiany Akademickiej.