XXIX posiedzenie Senatu PB

28-11-2019
logo Politechniki Białostockiej na zielonym tle

Senat Politechniki Białostockiej dzisiaj, 28 listopada, nadał stopień doktora habilitowanego dr. inż. Jerzemu Obolewiczowi (Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku) w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych, w dyscyplinie naukowej inżynieria lądowa i transport. To pierwsza taka decyzja senatu w nowym porządku, nowej ustawy – podkreślał rektor Politechniki Białostockiej prof. Lech Dzienis.

Konstytucja dla Nauki przeniosła uprawnienia do nadawania stopni naukowych na szczebel uczelni. Paragraf 32 Statutu Politechniki Białostockiej wśród kompetencji Senatu wymienia nadawanie stopni naukowych oraz stopni w zakresie sztuki oraz ich nostryfikację, po zaopiniowaniu przez radę dyscypliny. Rada Dyscypliny Inżynieria Lądowa i Transport pozytywnie zaopiniowała nadanie dr. inż. Obolewiczowi stopnia doktora habilitowanego. Senatorowie zapoznali się z uchwałą Komisji Habilitacyjnej, zawierającej opinię w tej sprawie oraz uzasadnieniem i pełną dokumentacją postępowania habilitacyjnego, w tym z recenzjami osiągnięć naukowych. Głosowanie było tajne, a uchwala wymagała bezwzględnej większości głosów.

Senat określił również „Zasady przeprowadzania przez Senat Politechniki Białostockiej postępowań o nadanie tytułu profesora wszczętych w okresie do dnia 30 kwietnia 2019 roku i niezakończonych do dnia 30 września 2019 roku”. Przyjął zasady i tryb funkcjonowania rad dyscyplin w naszej uczelni.

Podjęta została uchwała w sprawie zarządzenia wyborów członków Senatu Politechniki Białostockiej, rektora Politechniki Białostockiej oraz kolegium elektorów Politechniki Białostockiej na kadencję 2020-2024. Powołana została Uczelniana Komisja Wyborcza.

Kolejne uchwały dotyczyły powołania członków Uczelnianej Komisji Oceniającej, Uczelnianej Komisji Oceniającej w Bibliotece oraz Uczelnianej Odwoławczej Komisji Oceniającej.