Centrum Energii Odnawialnej rozpoczyna działalność

25-11-2019

Na Podlasiu, w powiatach białostockim i hajnowskim, powstanie Centrum Kompetencji Energii Odnawialnych i Efektywności Energetycznej. 25 listopada na Wydziale Elektrycznym Politechniki Białostockiej zostały podpisane porozumienia o współpracy w ramach projektu „Establishment of a Competence Centre for Renewable Energy and Energy Efficiency in the Podlasie Region: the Counties of Hajnówka and Białystok”.

W spotkaniu udział wzięli wszyscy partnerzy projektu, czyli przedstawiciele władz samorządowych poszczególnych gmin, którzy po uroczystej inauguracji i wystąpieniach gości podpisali umowy dotyczące współpracy.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zaakcentował ważną rolę projektu w regionie: – Walczymy o to, by oddychać czystym powietrzem, ale żeby do tego doszło, potrzeba wielu działań. Potrzebni są też specjaliści. Musimy podjąć radykalne działania, by walczyć ze smogiem. Efekty projektu z pewnością będziemy odczuwać my sami.

W imieniu rektora Politechniki Białostockiej Lecha Dzienisa zgromadzonych gości przywitała prorektor ds. rozwoju Joanna Ejdys: – Cieszę się, że to spotkanie inaugurujące bardzo ciekawą inicjatywę odbywa się właśnie na Politechnice Białostockiej. Jest to temat bliski memu sercu. Wierzę głęboko w sukces tego przedsięwzięcia, zarówno z ekonomicznego punktu widzenia, jak i z perspektywy oddziaływania na środowisko.

O tym, że nikogo nie trzeba przekonywać jak ważną rolę pełnią odnawialne źródła energii mówił starosta powiatu hajnowskiego Andrzej Skiepko, który jednocześnie wyraził głęboką aprobatę dla idei realizowanego projektu.

Martin Kastner z fundacji Energievision Frankenwald e.V. opowiedział o głównych założeniach projektu oraz efektach jego wdrożenia w  Niemczech. Zaznaczył, że w projekcie położono nacisk na trzy elementy: ochronę środowiska, dobro lokalnej ludności i rozwój lokalnej gospodarki. Wszystkie one są związane z ideą zrównoważonego rozwoju i mogą przynieść wymierne korzyści dla całego regionu. W trakcie swojego wystąpienia Kastner podziękował także przedstawicielom Politechniki Białostockiej za to, że byli gotowi przystąpić do projektu, wnosząc niezbędne know-how. Dodał także, że dzięki współpracy z Politechniką Białostocką istnieje szansa na stworzenie atlasu solarnego dla powiatu białostockiego. Powiat hajnowski ma już taki atlas, który pokazuje mapę budynków i ich potencjał solarny.

Wójt gminy Turośń Kościelna Grzegorz Jakuć przedstawił strategię wdrożenia alternatywnych źródeł energii w swojej gminie. Natomiast dr Helena Rusak z Politechniki Białostockiej wygłosiła prezentację pt. „Determinanty opłacalności OZE w obiektach budowalnych”. W swoim wystąpieniu omówiła czynniki, które wpływają na to, że w przyszłości alternatywne źródła energii będą opłacalne, nawet bez wsparcia publicznego.

Celem projektu „Establishment of a Competence Centre for Renewable Energy and Energy Efficiency in the Podlasie Region: the Counties of Hajnówka and Białystok” jest utworzenie niezależnego centrum doradztwa z zakresu odnawialnych źródeł energii dla samorządów lokalnych, instytucji, firm i osób prywatnych, a ponadto koordynacja systemem zarządzania energią w gminach powiatu hajnowskiego i białostockiego. Jak to będzie wyglądało w praktyce? Tłumaczy Katarzyna Poskrobko ze Stowarzyszenia Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego: – W dwóch powiatach będą mieli dyżury doradcy ds. odnawialnych źródeł energii, do których każdy mieszkaniec, przedsiębiorca czy pracownik urzędu może zwrócić się z pytaniem, jakie są optymalne możliwości wykorzystania alternatywnych źródeł energii w danym budynku. Mam nadzieję, że w konsekwencji przyczyni się to do rozwoju odnawialnych źródeł energii, a może w przyszłości staniemy się też obszarem zeroemisyjnym.

W ramach projektu przewidziano także organizację spotkań z ekspertami dla osób zainteresowanych wdrożeniem instalacji fotowoltaicznych, instalacji solarnych, pomp ciepła oraz termomodernizacji budynków. Jednym z istotnych jego elementów jest też wymiar edukacyjny, polegający na edukacji społeczeństwa lokalnego na temat korzyści wdrożenia odnawialnych źródeł energii dla budżetu gmin, gospodarstwa domowego oraz środowiska przyrodniczego.

Dzięki działaniom podjętym w ramach projektu możliwe będzie wsparcie rozwoju energii odnawialnej oraz wzrost efektywności energetycznej w gminach powiatu hajnowskiego i białostockiego. Wartość dodaną projektu stanowi możliwość skorzystania z doświadczeń partnera niemieckiego w zakresie stosowanych rozwiązań energetycznych, działalności agencji energetycznych i tworzenia gmin bioenergetycznych.

Zakończenie realizacji działań projektowych przewidziano na 31.12.2020 r.