Studentki PB na Women in Tech Summit

15-11-2019
grupa studentek

Ponad 6 tysięcy uczestniczek i uczestników z 52 krajów, 150 speakerów prowadzących wykłady – tak wyglądała druga edycja Women in Tech Summit w Warszawie (13-14 listopada). To największa konferencja dla kobiet związanych z firmami technologicznymi oraz nauką, a także dla studentek i uczennic. W ten sposób Fundacja Edukacyjna Perspektywy promuje i wspiera kobiety w technologiach. Fundacja organizuje także takie inicjatywy, jak kampanie: Dziewczyny na politechniki, Dziewczyny do ścisłych oraz programy wsparcia: Lean in STEM, IT for SHE, czy Girls go start-up Academy.

Osoby, które zdecydowały się przyjechać do warszawskiej hali EXPO XXI mogły wybierać spośród 80 warsztatów technologicznych przybliżających różne ścieżki kariery, czy kształcących konkretne umiejętności. Każde spotkanie z ekspertami branż technologicznych było oblegane: od cyberbezpieczeństwa w praktyce i internetu 5G, poprzez tworzenie stron internetowych i aplikacji oraz internet rzeczy, po rozwiązania smart city i zmiany klimatyczne. Studentki szczególnie chętnie korzystały z możliwości zapisania się na sesje mentoringowe i konsultacje z kobietami, które w branży technologicznej osiągnęły już wiele. Organizatorzy naliczyli w sumie ponad 150 sesji mentoringowych.

Gościem specjalnym wydarzenia była Sabrina Gonzalez Pasterski – genialna, młoda fizyczka, uznawana za współczesny „piękny umysł” i „nowego Einsteina”. 26-latka obroniła właśnie doktorat z fizyki teoretycznej na Harvardzie. W codziennej pracy naukowej Pasterski zajmuje się najbardziej skomplikowanymi zagadnieniami z takiego obszaru, jak: czarne dziury, grawitacja kwantowa, czasoprzestrzeń. Jej ambicją jest przedefiniowanie naszej wizji rzeczywistości.

W otwarciu Perspektywy Women in Tech Summit 2019 udział wzięli m.in.: minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, Georgette Mosbacher – ambasador USA w Polsce, Anna Budzanowska – dyrektor generalna w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Rafał Trzaskowski – prezydent Warszawy, oraz Jose M.F. Moura – prezydent IEEE – największej organizacji inżynierskiej na świecie.

Ponad sześć tysięcy kobiet zajmujących się technologiami i naukami ścisłymi z 52 krajów całego świata spotyka się w Warszawie i wspólnie tworzy ekskluzywną grupę, która może rozwiązać wiele problemów, z jakimi boryka się nasz świat – mówiła podczas ceremonii otwarcia dr Bianka Siwińska, dyrektor zarządzająca Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i inicjatorka Perspektywy Women in Tech Summit 2019.

W warsztatach i spotkaniach z pracodawcami w części wystawienniczej chętnie uczestniczyły studentki Politechniki Białostockiej. 25 dziewczyn z Wydziałów: Informatyki, Elektrycznego oraz Mechanicznego mogło skorzystać ze specjalnego programu studenckich grantów gwarantujących bezpłatny udział w Summicie. Kilka przyszłych informatyczek otrzymało dofinansowanie wyjazdu do Warszawy od dziekana Wydziału Informatyki. Dwie studentki Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku zdobyły dofinansowanie w ramach funduszu prorektora ds. studenckich PB.

Konferencja była zdecydowanie warta uczestnictwa i chętnie odwiedzę ją za rok. Pomimo dużego nacisku na branżę IT osoby o innych zainteresowaniach też mogły tu znaleźć coś dla siebie. Panele, na których byłam, były merytoryczne i zrozumiałe, a spotkanie z mentorem motywujące – podsumowała swój udział w Women in Tech Summit Adrianna.

Maria jako pozytywne strony wyjazdu wskazywała ciekawe warsztaty dotyczące cyberataku oraz możliwość porozmawiania z różnymi przedstawicielami firm. Zauważyła, że warto byłoby wprowadzić możliwość oceny danego warsztatu np. w stworzonej do tego celu aplikacji. Wtedy organizatorzy mogliby w przyszłym roku inaczej dobrać ilość miejsc na dany warsztat – dodaje Maria, która jak większość uczestniczek, stała w długich kolejkach, żeby dostać się na wydarzenie.

Udział w konferencji pomaga zorientować się, jak wyglądają możliwości rozwoju w branży IT, i jak obrać najlepszą dla siebie drogę – napisała Daria. Magdalena, która najchętniej wybierała tematy związane z cybersecurity po powrocie z Warszawy mówiła: W tej edycji było więcej konkretnych warsztatów.

Na zakończenie części oficjalnej, w motywacyjnym wystąpieniu Sabrina Gonzalez Pasterski zwróciła się do młodych dziewczyn na sali: Mam dla was trzy rady. Po pierwsze: nie poddawajcie się hejterom, których celem jest was onieśmielić. Po drugie: musicie umieć stawić czoła presji osób, które chciałyby was przekonać do swojej wizji waszej kariery, mimo że to nie jest droga, którą same chciałybyście podążać. I wreszcie po trzecie: obszar technologii jest bardzo trudny i wymaga bardzo dużego nakładu pracy. Ale czasem w życiu bywa tak, że nasze zainteresowania się zmieniają. Nie bójcie się zatem porzucić tego, nad czym się już tak bardzo napracowałyście, na rzecz tego, co na innym etapie życiowym was zainteresowało. Uważam bowiem, że aby odnieść sukces, ważne jest robić to, do czego czujemy się powołani i co nas dogłębnie zajmuje.

Więcej o Women in Tech Summit na: womenintechsummit.pl/pl oraz perspektywy.pl/portal