Legia Akademicka – rusza III edycja

15-11-2019
legia akademicka_baner reklamowy

Politechnika Białostocka zorganizuje trzecią edycję Legii Akademickiej – programu ochotniczego szkolenia wojskowego studentów. Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 20 grudnia.

Kandydat, który chciałby przystąpić do Legii Akademickiej, powinien spełniać trzy warunki:

• posiadać obywatelstwo polskie,
  • być studentem uczelni wyższej,
  • mieć kwalifikację wojskową (lub wyrazić gotowość, aby ją odbyć).

Do programu prowadzonego w Politechnice Białostockiej mogą przystąpić:

1. studenci Politechniki Białostockiej – wniosek składają w dziekanacie swojego wydziału,
  2. studenci innych uczelni – wniosek składają w Dziale Spraw Studenckich i Dydaktyki – budynek Wydziału Mechanicznego, ul. Wiejska 45C, pokój 229. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie swojej uczelni o posiadaniu statusu studenta.

Zajęcia będą odbywały się w weekendy. Planowany termin realizacji szkolenia to marzec-kwiecień 2020 r.

Osoby, które są zainteresowane wzięciem udziału w Legii Akademickiej, mogą składać wnioski do 20 grudnia 2019 r. W najbliższym czasie przewidziano spotkania, w czasie których pracownicy Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Białymstoku będą udzielać informacji na temat programu.

Harmonogram spotkań informacyjnych:

• 18 listopada 2019, godz. 10.00-12.00, Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku
  • 20 listopada 2019, godzina 9.00 – 11.00, Wydział Mechaniczny; godz. 11.00- 13.00, Wydział Elektryczny
  • 21 listopada 2019, godz. 10.00-12.00, Wydział Informatyki
  • 22 listopada 2019, godz. 10.00-12.00, Wydział Inżynierii Zarządzania

Czym jest Legia Akademicka?

Jej głównym celem jest odbudowa rezerw osobowych. Dzięki zawartemu porozumieniu organizatorem części teoretycznej ochotniczego szkolenia studentów, obejmującej m.in. przedmioty z  zakresu obronności i wiedzy wojskowej, będzie rektor uczelni, w której realizowany będzie proces szkolenia wojskowego.

Edukacja wojskowa studentów w ramach Legii Akademickiej obejmuje dwie części szkolenia:

1. Część teoretyczną – realizowaną przez uczelnie zgodnie z opracowanym przez Ministra Obrony Narodowej programem szkoleniowym;
  2. Część praktyczną (ćwiczenia wojskowe) – organizowaną przez Ministra Obrony Narodowej.

Do programu może przystąpić student (studiów pierwszego stopnia, drugiego stopnia lub jednolitych magisterskich) uczelni publicznej i niepublicznej dowolnego roku studiów, który posiada obywatelstwo polskie.

W pierwszej kolejności odbędzie się szkolenie w ramach części teoretycznej, które musi zostać zrealizowane w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2020 r. Jej zasadniczym celem będzie opanowanie wiedzy i umiejętności z zakresu tematyki wojskowej niezbędnej do odbycia szkolenia w warunkach poligonowych.

Po zaliczeniu części teoretycznej student ochotnik otrzyma kartę powołania na ćwiczenia wojskowe – część praktyczną programu, która będzie realizowana w wytypowanych jednostkach wojskowych lub ośrodkach szkoleniowych Sił Zbrojnych RP podczas przerwy wakacyjnej.

Według założeń, w tej edycji programu zostanie przeszkolonych około 5 tysięcy studentów z całej Polski. Jest to jeden z kluczowych programów Ministerstwa Obrony Narodowej, który ma służyć odbudowie rezerw osobowych Sił Zbrojnych RP, zwłaszcza w korpusach osobowych oficerów i podoficerów rezerwy. Pilotażowa edycja, w której udział wzięło 3487 studentów cieszyła się dużym zainteresowaniem. W odpowiedzi na oczekiwania środowisk akademickich podpisano porozumienie zapewniające kontynuację programu w kolejnych latach, co najmniej do 2021 r. oraz umożliwiające prowadzenie zajęć w ramach programu również przez uczelnie niepubliczne.