Runda T – trzy minuty na „sprzedanie” pomysłu

16-10-2019
Jan Godlewski podczas prezentacji

Dr inż. Jan Godlewski z Wydziału Architektury PB został zwycięzcą „Rundy T” – pierwszego w regionie przedsięwzięcia łączącego projekty biznesowe z pieniędzmi. 15 października na spotkaniu z potencjalnymi inwestorami zaprezentowało się sześć innych projektów. W większości rozwijają je absolwenci lub pracownicy Politechniki Białostockiej.

Pierwszą w regionie „Rundę T” zorganizowała Fundacja Technotalenty. Założenia przedsięwzięcia były proste – otworzyć pole regionalnym startupom do rozwoju. Podczas „Rundy T” pomysłodawcy mogli przedstawić swój projekt, poddać go ocenie jury i spotkać potencjalnych inwestorów, bez konieczności wyjazdu w Polskę lub świat. Wydarzenie odbywało się w dynamicznej formule Elevator Pitch – na przedstawienie swojego pomysłu uczestnicy mieli zaledwie 3 minuty. Tyle samo czasu przydzielono członkom jury na zadawanie dodatkowych pytań.

15 października, w „Rundzie T” zaprezentowało się sześć osób z sześcioma pomysłami na biznes: od oprogramowania dla fotografów, poprzez meble dla seniorów i osób niepełnosprawnych, na pełzaku rehabilitacyjnym dla dzieci skończywszy.

Projekty zaprezentowane podczas „Rundy T” 2019:

• „EyeFace”. Projekt kierowany do osób niepełnosprawnych pozwalający przejąć kontrolę nad komputerem za pomocą mimiki twarzy i ruchu oczu, tak jak dzieje się to przy użyciu myszy komputerowej; Liderem projektu jest Krzysztof Matuk, absolwent i były pracownik Wydziału Informatyki, Honorowy Ambasador Politechniki Białostockiej, właściciel firmy Imago,
  • „RentEye” (Robert Kondracki, absolwent Wydziału Informatyki). Startup kieruje swoje rozwiązanie do rynku krótkoterminowego wynajmu nieruchomości (np. w serwisach Airbnb czy Booking.com).  Jest to projekt monitoringu niewizyjnego (bez kamery) nieruchomości, któr nie ingeruje w prywatność gości. Specjalne sensory mierzą hałas, temperaturę i wilgotność,
  • „TAD Third Age Designs” (dr inż. Jan Godlewski, pracownik Wydziału Architektury). Projekt ma za zadanie wprowadzić na rynek serię urządzeń i mebli, które pomogą osobom starszym zminimalizować negatywne objawy starzenia się: trudności w poruszaniu się, zwyrodnienia stawów. Dzięki wykorzystaniu podstawowych praw fizyki, produkty są proste w produkcji oraz użytkowaniu. To odróżnienia je od konkurencyjnych, często skomplikowanych i kosztownych, produktów dostępnych na rynku.
  • „Crowler – pełzak rehabilitacyjny” (mgr inż. Ewelina Brzozowska, absolwentka i doktorantka Wydziału Mechanicznego). Pełzak to przyrząd, który może być stosowany zarówno w rehabilitacji dzieci z dysfunkcjami kończyn dolnych (nierokujących chodzenia), przy problemach w obrębie obręczy barkowej (np. przykurczach), w przypadku rehabilitacji wad postawy (np. skoliozy, kifozy), ale także jako profilaktyka tych wad. Przyjazny, nowoczesny design Crowlera zmienia w oczach dziecka proces rehabilitacji w zabawę, przez co uatrakcyjnia i przyśpiesza ten proces, a dodatkowo pomaga wyrobić właściwe nawyki już od najmłodszych lat.
  • „ORCA” (Krzysztof Matuk), który jest systemem wykrywającym w czasie rzeczywistym obiekty na morzu, i niwelującym ryzyko kolizji. Ponadto informacje o obiektach niebezpiecznych mogą być przesłane do systemów nawigacyjnych, także wprost do autopilota, który wygeneruje bezpieczną i optymalną trajektorię antykolizyjną,
  • „PicSell” (Artur Radecki) – innowacyjna platforma umożliwiająca fotografom i grafikom zainstalowanie na ich własnych istniejących stronach sprofilowanego serwisu do sprzedaży prac w formie gotowych obrazów oraz innych foto produktów.

Uczestniczy prezentowali nie tylko produkt i zespoły, które nad nimi pracują, ale także określali grupy docelowe, planowane dochody, strategie marketingowe itp.

Komisję konkursową oceniającą pomysły tworzyli przedstawiciele krajowych funduszy inwestycyjnych. W pracach kapituły wziął udział także Robert Jabłoński, wicedyrektor Gabinetu Marszałka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

W ocenie jury autorem najlepszej prezentacji okazał się Jan Godlewski z projektem „TAD Third Age Designs”. Otrzymał nagrodę główną w postaci opracowania kampanii wizerunkowej w oparciu o działania filmowe. Fundatorem nagrody był Kee Lee reprezentowany przez Krzysztofa Kiziewicza. Dodatkowo zwycięzca otrzymał miesięczny pakiet w Coworking Centroom ufundowany przez Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, który wręczyła dyrektor Anna Daszuta-Zalewska.

W oczekiwaniu na wynik obrad komisji konkursowej, uczestnicy przysłuchiwali się debacie poświęconej finansowaniu startupów przez lokalnych przedsiębiorców. W dyskusji moderowanej przez Marka Siergieja, prezesa firmy PROMOTECH Sp. z o.o.,  dyskusji wzięli udział Bożena Datczuk, prezes Zarządu TOBO Datczuk Spółka Jawna, Bogusław Łącki, prezes Zarządu Automatyka-Pomiary-Sterowanie SA, Wojciech Jarmołowicz, rzecznik prasowy i kierownik Działu Komunikacji firmy Unibep SA oraz Zdzisław Karwowski, prezes Zarządu firmy BIT SA.

Pomysłodawcą i organizatorem Rundy T jest Fundacja Technotalenty. Przedsięwzięcie ma charakter cykliczny. Następna tura już za rok.

Współorganizatorem tegorocznego wydarzenia był Białostocki Park Naukowo-Technologiczny. Partnerami: Województwo Podlaskie, KeeLee, księgarnia TaniaKsiazka.pl, Instytut Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej Sp. z o.o., Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości i Wybranych Nowych Technologii PB, Uniwersytet w Białymstoku.