Architekci oprogramowania zakończyli obrady

13-09-2019

Sesjami, prezentacjami oraz warsztatami na Politechnice Białostockiej zakończyła się dzisiaj (13 września) trzydniowa międzynarodowa konferencja KKIO, której współorganizatorem był Wydział Informatyki PB.

To już 21 edycja wydarzenia, które co roku przyciąga przedstawicieli środowiska naukowego oraz branży IT. KKIO Software Engineering Conference jest dla nich okazją do prezentacji najnowszych wyników badań, doświadczeń w zakresie praktycznych wdrożeń specjalistycznego oprogramowania, nawiązywania kontaktów i współpracy.

KKIO – Krajowa Konferencja Inżynierii Oprogramowania od już kilku lat odbywa się w formule międzynarodowej. Zaproszenie na spotkanie w Białymstoku przyjęli specjaliści z ośrodków naukowych z Polski, Niemiec, Japonii, Austrii, a nawet Egiptu. Wykłady zaproszone wygłosili: Harry Sneed z Politechniki Drezdeńskiej – światowej sławy ekspert w zakresie analiz programów bankowych, prof. Katsuro Inoue z Uniwersytetu w Osace – autor narzędzia, które analizuje i odnajduje podobieństwa w programach w celu ich podniesienia produktywności, a także prof. Andrzej Blikle – współtwórca Polskiego Towarzystwa Informatycznego, a w ostatnich latach popularyzator tzw. „turkusowej metody zarządzania” oraz Tomasz Misztal – prezes zarządu i właściciel firmy Kamsoft Podlasie (z siedzibą w Zambrowie), której system zarządzania i organizacji oparty jest właśnie o turkusowe zarządzanie.

Hasłem tegorocznej edycji KKIO była integracja badań i praktyki w inżynierii oprogramowania („Integrating Research and Practice in Software Engineering”).

Inżynieria oprogramowania to obecnie niezwykle szeroka dziedzina, którą można zdefiniować jako ogół metod projektowania dużych systemów. Do tego włączyć należy zarówno analizę wymagań użytkownika, jak i programowanie architektur, implementację oraz testowanie – słowem wszystko to, co wiąże się z zaprojektowaniem takiego systemu, jakiego zażyczył sobie klient/użytkownik. Sama nazwa „inżynieria oprogramowania – Software Engineering” powstała w 1968 roku. W tym roku w Niemczech odbyła się pierwsza konferencja międzynarodowa, podczas której próbowano znaleźć narzędzie pozwalające na tworzenie programów o dużym stopniu skomplikowania – wyjaśnia dr hab. Stanisław Jarząbek, prof. PB z Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej, przewodniczący komitetu programowego KKIO.

Przy niewielkich programach nie potrzeba wielkiej sztuki, by nie zawierał błędów i wykonywał to, co należy. Problem pojawia się przy setkach tysięcy, czy nawet wielu milionach linii kodu – tu niezbędne jest odpowiednie zaprojektowanie systemu. Tym właśnie zajmują się inżynierowie programowania. Przykładem wspaniale zaprojektowanego systemu operacyjnego jest pochodzący z lat 60-tych IBM System/360, a także system open-source Linux, który jest obecnie rozwijany w niemal wszystkich krajach świata. Za każdym takim spektakularnym wydarzeniem projektowym stoi jeden albo kilku bardzo zmyślnych, doświadczonych i niezwykle utalentowanych inżynierów – dodaje prof. Jarząbek.

KKIO’2019 pod patronatem Polskiego Towarzystwa Informatycznego, a także rektorów Politechniki Białostockiej i Politechniki Warszawskiej zorganizował Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej we współpracy z Politechniką Łódzką. Pracami komitetu programowego kierowali: prof. PB dr hab. Stanisław Jarząbek (Politechnika Białostocka) oraz dr hab. Aneta Poniszewska-Maranda (Politechnika Łódzka). Sesje konferencyjne odbywały się w aulach Hotelu Gołębiewski w Białymstoku oraz na Wydziale Informatyki PB. Uczestnicy zwiedzili też obiekty zabytkowe w naszym mieście i w Tykocinie.

Więcej na stronie konferencji KKIO’2019: kkio.pti.org.pl/2019