XXV posiedzenie Senatu PB

24-05-2019
LOGO PB

Decyzję w sprawie wyboru przewodniczącego Rady Uczelni podjął 23 maja Senat Politechniki Białostockiej. Wcześniej, 10 maja, na pierwszym posiedzeniu członkowie Rady do pełnienia tej funkcji wskazali Leszka Marka Gołąbieckiego – prezesa Zarządu Unibep S.A. Zgodnie z zapisami ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce przewodniczącym Rady powinien być członek pochodzący spoza wspólnoty Uczelni. Wczoraj Senat PB w tajnym głosowaniu bezwzględną większością głosów wybrał Leszka Marka Gołąbieckiego na przewodniczącego Rady Uczelni pierwszej kadencji.

Senatorowie pozytywnie zaopiniowali Regulamin oceny nauczycieli akademickich. Podjęli też uchwałę w sprawie zasad rekrutacji i programu kształcenia Szkoły Doktorskiej Politechniki Białostockiej.

Senat zatwierdził zmianę Planu rzeczowo-finansowego na rok 2018 r. oraz przyjął Sprawozdanie z wykonania planu-rzeczowo-finansowego i Sprawozdanie finansowe za 2018 rok.

Określone zostały także warunki i tryb rekrutacji na pierwszy rok studiów stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia w roku akademickim 2020/2021. Wprowadzone zostały zmiany w uchwale dotyczącej warunków i trybu rekrutacji na pierwszy  studiów stacjonarnych i niestacjonarnych I i II stopnia na rok akademicki 2019/2020, a także liczba miejsc na poszczególnych kierunkach studiów.

Zatwierdzony został wzór dyplom ukończenia studiów na Politechnice Białostockiej.

Ustalone zostały programy na kierunkach studiów rozpoczynających się od roku akademickiego 2019/2020 na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska oraz na Wydziale Mechanicznym.

Senatorowie ustalili również program dwóch kierunków studiów podyplomowych: Cyberbezpieczeństwo oraz Lean Management.

Kolejne uchwały Senatu dotyczyły zgody na współpracę z dwoma uczelniami zagranicznymi: Hebei University of Engineering (Chiny) i Hamburg Institute of International Economics (HWWI, Niemcy).

Senatorowie wyrazili zgodę na zawarcie umowy konsorcjum pomiędzy koordynatorem projektu – Ministerstwem Energii, Infrastruktury i Cyfryzacji Mecklenburg – Vorpommern, a partnerem – Politechniką Białostocką na potrzeby realizacji projektu „Mobility and Accessibility in Rural Areas – New approaches for developing mobility concepts in remote areas (MARA)”. Będzie mogła też być zawarta umowa konsorcjum pomiędzy Uniwersytetem w Greifswaldzie a Politechniką Białostocką na potrzeby realizacji projektu „Development of Sustainable (adaptive) peatland management by Restoration and paludiculture for nutrient retention and other ecosystem services in the Neman river catchment (DESIRE)”. Obie umowy finansowane będą w ramach programu Interreg Regionu Morza Bałtyckiego.

Natomiast z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 nasza Uczelnia otrzyma 11 mln złotych na projekt „PB 2.0. – Zintegrowany Program Rozwoju”.