Zjazd Stowarzyszenia ESN Polska

22-05-2019
studenci erasmus

Przedstawiciele 35 największych polskich uczelni uczestniczyć będą w spotkaniu Erasmus Student Network Polska na Politechnice Białostockiej. W dniach 23-26 maja na terenie uczelni odbędzie się cykliczny zjazd statutowy Stowarzyszenia ESN Polska – National Platform. Organizatorem wydarzenia jest ESN PB.

Podczas zjazdu omówione zostaną najważniejsze kwestie dotyczące pracy Stowarzyszenia m.in. działania zarządu, kwestie budżetowe, strategia Stowarzyszenia. Wybrany zostanie również nowe władze Stowarzyszenia ESN Polska.

Erasmus Student Network Polska jest częścią największej organizacji studenckiej w Europie. Głównym celem ESN jest wspieranie i promowanie mobilności w ramach międzynarodowych programów wymiany, takich jak Erasmus+.

Gromadzimy studentów, którzy poprzez organizację szeregu wydarzeń i zajęć starają się ułatwić studentom programu Erasmus życie w obcym kraju. Pomagamy dostosować się do zwyczajów i zasad obowiązujących w Polsce, które mogą okazać się zaskakujące dla obcokrajowców i potencjalnie mogłyby wywołać tzw. szok kulturowy. Najpopularniejszą inicjatywą ESN prowadzoną przez lokalne sekcje jest program Mentor/Buddy, który cieszy się dużą popularnością wśród setek studentów uczelni wyższych. Celem projektu jest wspieranie uczestników programu Erasmus na początku ich pobytu w Polsce. Wsparcie to dotyczy podstawowych kwestii, takich jak odbiór z lotniska lub dworca kolejowego, oprowadzenie po mieście i uczelni, a także pomoc w zakwaterowaniu – czytamy o celach organizacji na stronie ESN Polska.

Dla polskich studentów działalność w ESN Polska i spotkania ze studentami z innych krajów to możliwość użycia języka obcego w praktyce, a także zawieranie kontaktów i znajomości, które często owocują przyjaźnią na wiele lat.

Zjazd ESN Polska patronatem objął Rektor Politechniki Białostockiej. Organizację wydarzenia wsparł Prezydent Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta. Ponadto studenci pozyskali dofinansowanie: Biura ds. Współpracy Międzynarodowej, Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, Europe Direct oraz Samorządu Studentów Politechniki Białostockiej. Dodatkowo partnerami zjazdu są: Samasz, Biotrem, Cymes, Coca-cola, Black Diamond, Browar Dojlidy oraz Red Bull.

www.esn.pl