Uroczysta inauguracja XVII Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki

20-05-2019

Po hasłem „Algorytmy rzeczywistości” wystartował w poniedziałkowe popołudnie (20 maja) Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. Siedemnastą edycję Festiwalu koordynuje Uniwersytet w Białymstoku. I właśnie w kampusie UwB w Uniwersyteckim Centrum Kultury odbyła się inauguracja. Podczas uroczystości współistniały sztuka i nauka. Autorski monodram na podstawie piosenek Patti Smith, inspirowany jej biografią, wykonała Monika Markowska – studentka Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Białymstoku. Wykład inauguracyjny wygłosił zaś naukowiec UwB dr Wojciech Siwak – „Algorytmy rzeczywistości – między nauką, sztuką i technologią”.

Te wszystkie dziedziny łączyć będzie przez 6 dni Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki. Już dziś do swoich laboratoriów i sal wykładowych zaprosił Uniwersytet w Białymstoku. Inne białostockie uczelnie zapraszają na czwartek i piątek. Moc atrakcji przygotowała Politechnika Białostocka – niezależnie od wieku każdy odnajdzie się na warsztatach, wykładach i prezentacjach. Zapraszamy na stronę festiwalową (www.podlaskifestiwal.pl) oraz do rejestracji. Na wiele propozycji limit miejsc szybko wyczerpał się, zaraz po ogłoszeniu rejestracji.

W środę studentów i wykładowców PB będzie można spotkać w Suwałkach. Jutro zaś ( 21 maja) zapraszamy do Łomży. Tam uczestników Festiwalu podejmować będzie Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości. W sobotę rodzinny Piknik Naukowy na Stadionie Miejskim w Białymstoku. W sumie na Podlasian czeka 500 wydarzeń przygotowanych przez podlaskie uczelnie przy wsparciu prezydentów Białegostoku, Łomży i Suwałk.

Co roku Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki jest coraz bardziej rozbudowany, coraz więcej imprez. Najważniejsze, że te imprezy są ciągle ciekawe. Mam nadzieję, że frekwencja też dopisze, młodzi ludzie też dopiszą – mówił otwierając XVII Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki Rektor UwB prof. Robert Ciborowski.

Festiwal wsparł Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach projektów dotyczących upowszechniania nauki.

Więcej informacji o Festiwalu: www.podlaskifestiwal.pl

Uroczysta inauguracja XVII Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki