Dzień Otwarty oraz początek rekrutacji w LO PB

16-05-2019
Dzień Otwarty w LO PB

Pogoda nie dopisała, ale publiczność już tak. Na Dzień Otwarty Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej w środę, 15 maja, przyszło wielu uczniów kończących w tym roku gimnazjum lub klasę ósmą szkoły podstawowej. Nasi licealiści przygotowali dla nich wiele atrakcji i okazji do tego, żeby przekonać się, jak realizują swoje pasje i zainteresowania. Natomiast rodzice kandydatów mogli zobaczyć, jak postępuje remont nowych pomieszczeń LO PB.

Uczestników wydarzenia powitał na auli Rektor Politechniki Białostockiej, prof. Lech Dzienis: Jesteście Państwo w szkole niezwykłej, ponieważ Liceum jest położone na terenie Politechniki Białostockiej i stanowi jej integralną część. W kraju są jeszcze dwie takie szkoły przy uczelniach wyższych: we Wrocławiu i w Łodzi. Rektor przypomniał, że Liceum Ogólnokształcące PB to placówka młoda i w tym roku wypuszcza pierwszy rocznik swoich maturzystów. Z uwagi na reformę szkolnictwa podstawowego, w tym roku szkoła przygotowała się na przyjęcie zarówno absolwentów gimnazjum, jak i absolwentów szkół podstawowych. To z myślą o nich uczelnia podjęła decyzję o wyremontowaniu i przekazaniu liceum nowych pomieszczeń. We wrześniu uczniowie zajmą 8 nowych klas, 2 sale językowe oraz salę multimedialną w części B budynku przy ul. Wiejskiej 45 A. Nowa baza lokalowa pozwoli pomieścić Liceum w bardziej kompaktowy sposób. Dlatego jeśli zostaniecie uczniami LO PB zastaniecie tu we wrześniu bardzo dobre warunki do integracji. Ta integracja uczniów Liceum zachodzi także ze środowiskiem studenckim, które ciepło i serdecznie przyjmuje młodszych kolegów. Uczniowie Liceum są także pełnoprawnymi uczestnikami wszystkich uroczystości akademickich – podkreślał prof. Dzienis.

Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej to bezpłatna szkoła niepubliczna na prawach szkoły publicznej. Powstało w 2016 roku z myślą o zdolnych i ambitnych uczniach zainteresowanych nauką przedmiotów ścisłych, chcących korzystać z nowoczesnych technologii oraz z doskonale wyposażonej bazy dydaktycznej Politechniki Białostockiej. Liceum stawia na nauczanie w rozszerzonym zakresie matematyki, fizyki, chemii i informatyki oraz języków obcych. W krótkiej historii szkoły uczniowie zebrali imponujący bagaż sukcesów: wygrywają konkursy robotyczne, matematyczne, związane z elektrotechniką i mechaniką, piszą i wystawiają sztuki teatralne, są finalistami olimpiad przedmiotowych.

Józef Klim, dyrektor Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej mówił do uczestników Dnia Otwartego LO PB: Przyszliście tutaj po to, żeby poznać dobrą szkołę. Dla każdego z tu obecnych „dobra szkoła” będzie oznaczała co innego, będzie sobie ją inaczej wyobrażał… W Liceum Politechniki Białostockiej próbujemy budować bardzo dobrą szkołę – przede wszystkim przez pryzmat uczniów. To oni są podmiotem. Stawiamy na uczniów zdolnych i jednocześnie kreatywnych. Uczniów, którzy mają swoje zainteresowania i odważnie mówią nam, czego chcą się uczyć. I do takiej współpracy wszystkich, którzy trafią do naszego Liceum serdecznie zapraszam.

W przygotowanie atrakcji Dnia Otwartego zaangażowało się wielu licealistów. Stoiska z robotami zbudowanymi w LO PB, pokazami chemii, łamigłówkami matematycznymi, historycznymi, grami planszowymi i wieloma innymi aktywnościami, którymi chcieli się pochwalić uczniowie ciasno wypełniły korytarze przed salami liceum, a także zielone patio. Można było też obejrzeć wystawę fotografii koła fotograficznego, kącik rysunku odręcznego czy porozmawiać o literaturze. Był też bolid studentów Wydziału Mechanicznego z zespołu Cerber MotorSport. Poruszanie się po atrakcjach Dnia Otwartego ułatwiała wymyślona przez licealistów gra, w której za wykonane wyzwania można było zdobyć punkty, a następnie wymienić je na nagrody.

Podczas Dnia Otwartego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej rozmawiano też o naborze na nowy rok szkolny.

Rekrutacja do LO PB odbywa się poza miejskim systemem rekrutacji. Szkoła nie znajduje się w gronie sześciu szkół publicznych, które kandydaci wybierają w procesie miejskiej rekrutacji elektronicznej. Dlatego warunkiem ubiegania się o przyjęcie do szkoły jest wypelnienie kwestionariusza kandydata oraz złożenie go w sekretariacie LO PB w terminie do 19 czerwca (do godz. 15:00).

Formularz kwestionariusza kandydata do Liceum znajduje się na stronie liceum w zakładce rekrutacja. Uwaga! Formularze są dwa: dla absolwentów gimnazjum, którzy powinni wybrać zgłoszenia do 3-letniego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej na rok szkolny 2019/2020 oraz dla absolwentów szkoły podstawowej – wybierają liceum 4-letnie.

Następnie (21 i 25 czerwca) dokumenty należy uzupełnić o oryginał świadectwa ukończenia gimnazjum/szkoły podstawowej oraz zaświadczenie o wynikach egzaminu gimnazjalnego/ośmioklasisty, a także o potwierdzenie uzyskania tytułów laureata konkursów przedmiotowych z matematyki, fizyki, chemii, informatyki i języków obcych.

Lista przyjętych do Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej zostanie podana do wiadomości 1 lipca o godz. 10:00.

W roku szkolnym 2019/2020, wyjątkowo, LO PB przygotowało aż 104 miejsca: po 52 dla uczniów, którzy ukończyli gimnazjum i dla tych, którzy ukończyli szkołę podstawową.

Więcej na:

Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej

Harmonogram rekrutacji 2019/2020 Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej

QR kod RODO
Więcej: pb.edu.pl/rodo