Gala konkursu El-Robo-Mech

17-04-2019
Gala konkuursu El-Robo_mech

9 młodych innowatorów – uczniów Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej oraz Zespołu Szkół Elektrycznych w Białymstoku – wygrało w konkursie El-Robo Mech indeksy na studia. Teraz matura z pewnością będzie dla nich mniej stresującym wydarzeniem.

El-Robo-Mech już po raz czwarty zorganizowały dwa Wydziały: Mechaniczny i Elektryczny, we współpracy z Radami Przedsiębiorców, które funkcjonują przy obu tych wydziałach. Celem konkursu jest przede wszystkim docenianie i wspieranie młodych twórców oraz popularyzacja nauk technicznych. Wszystkie nadesłane prace musiały być związane z mechaniką i budową maszyn, mechatroniką, automatyką i robotyką, informatyką stosowaną, energetyką, elektrotechniką, elektroniką, telekomunikacją lub inżynierią biomedyczną. Komisja konkursowa w składzie: dr hab. inż. Zbigniew Kulesza – przewodniczący, dr inż. Jarosław Czaban, dr inż. Wojciech Winogrodzki, dr inż. Sławomir Kwiećkowski, dr hab. inż. Adam Sołbut, mgr inż. Anna Niczyporuk oraz mgr Krzysztof Domas zwracała uwagę na innowacyjność zaproponowanego rozwiązania oraz wkład własny każdego z autorów.

Do finału konkursu przeszło 13 najlepszych prac. Ich autorzy walczyli o prawo do podjęcia studiów stacjonarnych na dowolnie wybranym kierunku Wydziału Mechanicznego lub Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej oraz nagrody pieniężne.

17 kwietnia 2018 r., podczas posiedzenia Rady Wydziału Mechanicznego PB, prof. Lech Dzienis wręczył nagrody i indeksy zwycięzcom.

To ważne wyróżnienia, bo są związane z indeksem na studia na Politechnikę Białostocką. Możecie więc Państwo już dziś czuć się studentami naszej uczelni. Jestem przekonany, że znajdziecie na niej miejsce, żeby pogłębiać i rozwijać swoje pasje i zainteresowania – mówił prof. Lech Dzienis.

Wspaniale było zobaczyć jak innowacyjne i ciekawe są Wasze pomysły. Zapraszam na Wydział Mechaniczny i Elektryczny Politechniki Białostockiej, żebyście mogli dalej je rozwijać. Jest dużo lepiej i ciekawiej, gdy kształcenie można połączyć z realizacją własnych pasji – dodawał Dziekan Wydział Mechanicznego prof. Andrzej Seweryn.

Najwieksze uznanie jury zdobył Robot Humanoid skonstruowany przez Kacpra Zaleskiego, ucznia Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej. Humanoid jest dwunożnym robotem wielkości dwuletniego dziecka. Jego szkielet zbudowany jest z aluminiowych części, które wprawia w ruch 16 serwomechanizmów. Robot wyposażony jest w szereg czujników takich jak: żyroskop, akcelerometr, magnetometr, czujnik odległości, temperatury, wilgotności, ciśnienia oraz kamerę. Jedna z nich przesyła na żywo obraz do komputera.

Humanoid potrafi chodzić, rozpoznawać osoby, teren, w którym się porusza. Jego skonstruowanie było dla mnie wyzwaniem, bo w zeszłym roku udało mi się z kolegami zbudować robota kroczącego na czterech kończynach. Tu mamy dwie kończyny i sposób chodzenia imitujący człowieka – wyjaśniał Kacper Zaleski.

Na drugim miejscu na podium stanął Krzysztof Piotrowski z białostockiego „Elektryka”, który przystosował trójkołowy rower dla potrzeb osób z niepełnosprawnością intelektualną. Założeniem projektu jest wykonanie prototypu w pełni funkcjonującego urządzenia rehabilitacyjnego sterowanego drogą radiową.

Stworzyłem urządzenie, które pozwala kierować rowerem za osobę niepełnosprawną. Sterowanie pojazdem za pomocą pilota przejmuje jadący obok opiekun. Za pomocą pilota można też hamować. Mam w swoim otoczeniu osoby niepełnosprawne, dlatego wiem, że często nie mogą one skupić się jednocześnie na jeździe i kierowaniu. Chciałbym, żeby w przyszłości moje urządzenie było dostępne jako zestaw pilota i przystawki, którą będzie można użyć do każdego modelu roweru – mówił Krzysztof Piotrowski.

Miejsce trzecie zdobyła maszyna badająca wady postawy – skrzywienia kręgosłupa. Jej autorami są uczniowie Zespołu Szkół Elektrycznych w Białymstoku: Krzysztof Hubert Pacek, Jakub Chmielewski oraz Jakub Semborski. Dzięki wykorzystaniu technologii USG i analizy obrazu maszyna uzyskuje informacje, które umieszcza w przestrzeni 3D. Efektem końcowym jest prezentacja obszaru trójwymiarowego z naniesionym obrazem kręgosłupa. Lekarz prowadzący badanie wady postawy za pomocą tej wizualizacji zyskuje dokładny obraz kręgosłupa pacjenta i może tę wiedzę wykorzystać do prowadzenia terapii.

Uwagę jury zwrócił także robot geologiczny Researcher autorstwa Kacpra Sokoła i Macieja Pietrewicza z Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej oraz komputerowy system do wytwarzania filamentu do drukarek z butelek PET, którego twórcami są Jakub Werykowski i Hubert Taudul z ZSE w Białymstoku. To oni zdobyli odpowiednio czwarte i piąte miejsce.

Wszystkim młodym wynalazcom serdecznie gratulujemy!