Młodzi matematycy odebrali indeksy na studia

15-04-2019

14 uczniów szkół ponadgimnazjalnych – laureatów konkursu „Matematyka Stosowana” – odebrało indeksy uprawniające do podjęcia studiów na dowolnym kierunku prowadzonym na Politechnice Białostockiej. To nagroda za ich ponadprzeciętną wiedzę i umiejętności matematyczne.

To już czwarta edycja konkursu, który organizuje Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM działające przy Wydziale Informatyki PB. Z roku na rok przybywa uczestników tej rywalizacji. Uczniów przyciąga zarówno atrakcyjna nagroda – indeks na studia, jak i ciekawa formuła konkursu. W tym roku, ze 100 drużyn, które dokonały poprawnego zgłoszenia, do I etapu konkursu przystąpiło 96 dwuosobowych drużyn. W rywalizacji finałowej, na kampusie Politechniki Białostockiej, spotkało się 42 zespołów. Przez dwa dni uczestnicy wykonywali zróżnicowane zadania, pomiary i obliczenia matematyczne, zgodne z charakterem kierunków prowadzonych na poszczególnych wydziałach PB.

Na Wydziale Mechanicznym trzeba było zrobić różne doświadczenia i policzyć pewną wartość w najbardziej zakręcony sposób, jaki kiedykolwiek widziałem. Dowiedziałem się też o istnieniu wzorów na obliczenie wysokości drzewa w zależności od jego wieku – wspomina finałowe zadania konkursowe Michał Rozmysłowski, uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku.

Łucja Żukowska z I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku zapamięta zadanie, które rozwiązywała na Wydziale Elektrycznym: Tak się złożyło, że dotyczyło zagadnień związanych z prądem, których jeszcze nie opracowywałam na fizyce. Pomógł starszy kolega z drużyny.

Jedną z najmłodszych uczestniczek konkursu była Paulina Czyżewska, uczennica pierwszej klasy Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej: Największy kłopot sprawiło nam zadanie na Wydziale Informatyki. Mieliśmy problem z napisaniem programu i było dla nas miły zaskoczeniem, że dostaliśmy za nie sporo punktów. Chciałabym też podziękować naszemu nauczycielowi, który świetnie przygotował nas do większości zadań z matematyki.

Gala rozdania pucharów, dyplomów i nagród w konkursie „Matematyka Stosowana” odbyła się 12 kwietnia. Uroczystość poprzedziły wykłady pracowników Wydziału Informatyki PB poszerzające wiedzę o tej królowej nauk.

W czwartej edycji konkursu „Matematyka stosowana” – podobnie jak w zeszłym roku – najlepsze wyniki osiągnęli uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku. Grzegorz Dzieniszewski i Michał Mikołaj Rozmysłowski odebrali okazały puchar i gratulacje od prof. Romana Kaczyńskiego, Prorektora ds. Rozwoju PB. Ich szkolni koledzy: Maciej Szerenos i Krzysztof Tałałaj, wywalczyli miejsce drugie. Na miejscu trzecim uplasował się natomiast duet z I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku: Łucja Żukowska i Andrzej Jacek Małyszko.

W konkursie przyznano też 8 wyróżnień – one także zapewniają uczniom prawo do podjęcia studiów stacjonarnych na dowolnym kierunku prowadzonym na Politechnice Białostockiej.

Wyniki IV edycji Ogólnopolskiego konkursu „Matematyka Stosowana”:

Miejsce I (61,45 pkt): Grzegorz Dzieniszewski i Michał Mikołaj Rozmysłowski (II Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku)

Miejsce II (61,15 pkt): Maciej Szerenos i Krzysztof Tałałaj (II Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku)

Miejsce III (59,85 pkt): Łucja Żukowska i Andrzej Jacek Małyszko (I Społeczne Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku)

Wyróżnienia:

wynik 57,90 pkt, drużyna w składzie: Michał Jerzy Ciupa i Szymon Leszczyński (II Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku)

wynik 56,85 pkt, drużyna w składzie: Grzegorz Kiersnowski i Dominik Myśliwiec (II Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku)

wynik 56,20 pkt, drużyna w składzie: Krystian Kamil Moczulski i Paulina Czyżewska (Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej w Białymstoku)

wynik 56,15 pkt, drużyna w składzie: Szymon Augustynowicz i Daniel Wroczyński (I Liceum Ogólnokształcące w Ełku)

Gratulujemy!

QR kod RODO