Dni Otwarte Politechniki Białostockiej

26-03-2019
Dni Otwarte Politechniki Białostockiej

Dwa dni wypełnione atrakcjami, zwiedzaniem laboratoriów oraz rozmowami o studiowaniu – 21 i 22 marca Politechnika Białostocka zorganizowała Dni Otwarte. Z zaproszenia skorzystało blisko 1 300 licealistów ze szkół w Białymstoku, okolicznych miejscowości, a nawet z Białorusi.

Podczas Dni Otwartych naszą uczelnię można było poznać uczestnicząc w warsztatach, prezentacjach i wykładach popularnonaukowych, podziwiając wystawy studenckich kół naukowych czy dopingując zawodnikach w konkursach na „Niesamowitą Maszynę” (czwartek) oraz matematycznym Nàboju (piątek).

Przewodnikiem po atrakcjach Dni Otwartych była uruchomiona specjalnie z tej okazji strona internetowa dni.pb.edu.pl/. Tu można było zarejestrować się na wybrane wydarzenia, a było ich przeszło 70.

Wydział Architektury przygotował porady, jak przygotować się do egzaminu na studia z rysunku oraz warsztaty dla przyszłych architektów wnętrz i projektantów wzornictwa. Na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska można było dowiedzieć się jak słońce i wiatr pomagają ogrzać dom tanio i ekologicznie, jakie materiały używane są obecnie do budowy dróg, czego pod mikroskopem wypatrują przyszli inżynierowie. Na Wydziale Elektrycznym uczniowie poznawali zastosowanie maszyn elektrycznych, dowiedzieli się gdzie mogą spotkać urządzenia elektroenergetyczne, jak zakłady produkcyjne wykorzystują sterowniki przemysłowe oraz jak w telekomunikacji wykorzystywane są fale elektromagnetyczne. O tym jak rozwijała się automatyka od czasów starożytnych opowiedział dr inż. Rafał Kociszewski. Na Wydziale Informatyki największą popularnością cieszył się wykład prof. Czesława Bagińskiego „O liczbach zespolonych, wielokątach foremnych i Wielkim Twierdzeniu Fermata” oraz spotkania z robotyką zorganizowane przez koło studenckie Mobilne Systemy Inteligentne. Wśród propozycji Wydziału Inżynierii Zarządzania były warsztaty predyspozycji zawodowych, rozmowa o działaniach marketingowych potrzebnych przy sprzedaży robota oraz o tym, czym jest cyfrowa fabryka. Najwięcej uczestników Dni Otwartych skorzystało z atrakcji przygotowanych przez Wydział Mechaniczny. Tu można było spróbować swoich sił na warsztatach z rysunku komputerowego, obejrzeć zautomatyzowaną linię produkcyjną, obserwować jak powstaje materiał do obudowy telefonu komórkowego, sprawdzić, czy prawidłowo chodzimy i zmierzyć energię zawartą w biomasie.

Specjalne spotkanie z Biblioteką Politechniki Białostockiej było okazją do zwiedzenia tego pięknego obiektu oraz poznania ludzi tworzących to miejsce i bogaty księgozbiór. Podczas warsztatu „Odkrywcy biegunów”, na przykładzie wypraw polarnych, uczniowie odkryli metodę osiągnięcia zamierzonego celu. Poznali metodę mistrzowskiego mapowania myśli. Natomiast uczestnicy warsztatu „Gry dla bystrzaków” przekonali się, że biblioteka to nie tylko funkcjonalna przestrzeń do nauki, ale też inspirujące miejsce idealne do spotkań i spędzania wolnego czasu.

W przestrzeniach Biblioteki PB odbyły się też warsztaty z użyciem robota edukacyjnego Photon. Dr inż. Tomasz Grześ zaprosił ich uczestników do świata nowych technologii, podstaw programowania i rozwijania logicznego myślenia.

Podczas Dni Otwartych nie mogło zabraknąć spotkań z pracownikami Centrum Rekrutacji i Wspierania Edukacji, którzy objaśniali etapy rekrutacji na studia na Politechnice Białostockiej. Natomiast dzięki prezentacji pracowników Biura ds. Współpracy Międzynarodowej PB można było dowiedzieć się, jak studenci Politechniki Białostockiej mogę wyjechać na darmowe studia na uczelnie w słonecznej Grecji, Włoszech czy Hiszpanii.

Na Dniach Otwartych Politechniki Białostockiej można było spotkać szkolne wycieczki oraz uczestników indywidualnych. Wśród naszych gości byli uczniowie ze szkół w Białymstoku, a także LO im. Mikołaja Kopernika w Sokółce, LO im. C. K. Norwida w Ostrołęce, z Michałowa, Łap, Ełku, Grajewa, z Liceum Plastycznego w Supraślu, Sokołowa Podlaskiego, Grajewa, Białej Podlaskiej. Byli też uczniowie z Ośrodka Nauczania Języka Polskiego w Stołpcach, Szkoły Polonijnej w Mińsku i innych placówek szkolnych na Białorusi (m.in. Woronowska Szkoła Średnia).

Dziękujemy, że tak licznie nas odwiedziliście!

Na kolejne Dni Otwarte zapraszamy za rok. Można też odwiedzić nas 23 i 24 maja 2019 r. w ramach XVII Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

QR kod RODO
Więcej: pb.edu.pl/rodo