Dni Otwarte i finał konkursu „Niesamowita Maszyna” – zapraszamy!

18-03-2019
maszyna_2018

Już w czwartek poznamy najlepszą „niesamowitą maszynę” zbudowaną przez uczniów szkół ponadpodstawowych. 21 marca na Politechnice Białostockiej odbędzie się finał ogólnopolskiego konkursu, którego zwycięzcy otrzymują nagrody finansowe oraz indeksy na wybrane kierunki studiów na Politechnice Białostockiej. Początek o 11:00.

To już druga edycja konkursu, w którym zadaniem uczestników jest skonstruowanie urządzenia na wzór maszyny Rube’a Goldberga. Punktowana jest kreatywność, umiejętność pracy w zespole, a także wiedza z zakresu fizyki, mechaniki i wielu innych dziedzin. Takimi zdolnościami powinni charakteryzować się przyszli inżynierowie. W tym roku organizatorzy postawili przed konstruktorami dodatkowe zadanie – z okazji jubileuszu Politechniki Białostockiej „niesamowite maszyny” zawierają liczbę 70, dowolnie wkomponowaną w jej działanie.

W czwartek, 21 marca, w Centrum Nowoczesnego Kształcenia swoje konstrukcje zaprezentuje 10 zespołów z Białegostoku, Warszawy, Sokółki oraz Kwidzyna. Finaliści zostali wyłonieni przez jury spośród 16 nadesłanych zgłoszeń. „Niesamowite maszyny” uczniowie mogli budować samodzielnie lub w maksymalnie 3-osobowych drużynach, pod nadzorem pełnoletniego opiekuna. Działanie konstrukcji należało sfilmować, a nagranie umieścić na portalu Youtube. Podczas finału będzie można obejrzeć je na żywo, a jury wybierze najbardziej pomysłowe.

Zwycięzcy otrzymają 5 tys. złotych i prawo do podjęcia studiów stacjonarnych na wybranym kierunku studiów, prowadzonym na wskazanych w regulaminie konkursu wydziałach. Szkoła, w której uczą się zwycięzcy otrzyma nagrodę pieniężną o wartości 1 tys. zł, a opiekun zwycięskiej drużyny dostanie nagrodę w wysokości 500 zł. Za miejsce drugie i trzecie przewidziano nagrody w wysokości 2 tys. zł oraz 1,5 tys. zł.

Więcej informacji na: www.niesamowitamaszyna.pl

Dni Otwarte Politechniki Białostockiej

Finał Konkursu „Niesamowita Maszyna” odbywać się będzie w ramach Dni Otwartych Politechniki Białostockiej. Na 21 i 22 marca Politechnika Białostocka przygotowała wiele różnorodnych propozycji. Jeszcze do jutra (19 marca) można zarejestrować się na wybrane wydarzenia poprzez formularz dostępny na stronie www.dni.pb.edu.pl

Wydział Architektury przygotował porady, jak przygotować się do egzaminu na studia z rysunku oraz warsztaty dla przyszłych architektów wnętrz i wzornictwa. Na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska będzie można dowiedzieć się jak słońce i wiatr pomagają ogrzać dom tanio i ekologicznie, jakie materiały używane są obecnie do budowy dróg, czego pod mikroskopem wypatrują przyszli inżynierowie. Na Wydziale Elektrycznym poznamy zastosowanie maszyn elektrycznych, dowiemy się, jak rozwijała się automatyka od czasów starożytnych, gdzie możemy spotkać urządzenia elektroenergetyczne, jak zakłady produkcyjne wykorzystują sterowniki przemysłowe, jak w telekomunikacji wykorzystywane są fale elektromagnetyczne. Na Wydziale Informatyki m.in. spotkanie z robotyką oraz prof. Czesławem Bagińskim, który opowie o liczbach zespolonych, wielokątach foremnych i Wielkim Twierdzeniu Fermata. Propozycja Wydziału Inżynierii Zarządzania to warsztaty predyspozycji zawodowych, rozmowa o działaniach marketingowych potrzebnych, aby sprzedać robota oraz o tym, czym jest cyfrowa fabryka. Wydział Mechaniczny zaprasza na warsztaty z rysunku komputerowego, oglądanie zautomatyzowanej linii produkcyjnej, pokaz powstawania obudowy telefonu komórkowego, badania prawidłowego chodu i pomiarów energii w biomasie.

Dni Otwarte na Politechnice Białostockiej to doskonała okazja, by poznać uczelnię od środka i otwarcie porozmawiać o tym, jak się tu studiuje. Będzie można obejrzeć pracownie i laboratoria, spotkać się ze studentami i wykładowcami.

Zapraszamy!