XXII posiedzenie Senatu PB

21-02-2019
LOGO PB

Senatorowie wyrazili dziś (21 lutego) zgodę na realizację projektu „e-Puszcza. Podlaskie cyfrowe repozytorium przyrodniczych danych naukowych”. To projekt, którego liderem jest Instytut Badania Ssaków PAN w Białowieży, a parterami dwie jednostki Politechniki Białostockiej: Zamiejscowy Wydział Leśny w Hajnówce oraz CKSR (Centrum Komputerowych Sieci Rozległych). Wartość projektu finansowanego z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa to prawie 8 mln złotych (zadania realizowane przez PB warte są ponad 3 mln złotych). Dr hab. inż. Sławomir Bakier, prof. PB – dziekan Zamiejscowego Wydziału Leśnego mówił: Badania, które prowadzimy upoważniają nas do podzielenia się wiedzą, którą posiadamy. Te dane będę wykorzystywane w celach naukowych, poznawczych i edukacyjnych. Chcemy stworzyć coś unikalnego, co będzie mogło być wykorzystane przez osoby na całym świecie.

To będzie najnowocześniejsze repozytorium naukowe w Polsce – dodawała dr Ewa Zapora, która aktywnie włączyła się w przygotowania do utworzenia platformy internetowej, na której gromadzone będą dane o Puszczy Białowieskiej. Z tych informacji będą mogli korzystać naukowcy, nauczyciele i miłośnicy przyrody.

Zgodnie z dzisiejszą decyzją Senatu Politechnika Białostocka zgłosi do Rady Doskonałości Naukowej czterech kandydatów:

• prof. Andrzeja Seweryna – dyscyplina inżynieria mechaniczna (Politechnika Białostocka),
  • prof. Andrzeja Sikorskiego – dyscyplina automatyka , elektronika i elektrotechnika (Politechnika Białostocka),
  • prof. Mariana Kwietniewskiego – inżynieria środowiska (pracownik Politechniki Warszawskiej),
  • prof. Ewę Piętkę – inżynieria biomedyczna (Politechnika Śląska).

Rada Doskonałości Naukowej (RDN) będzie działać na rzecz zapewnienia rozwoju kadry naukowej. Zastąpi Centralną Komisję do Spraw Stopni i Tytułów.

Senatorowie zgodzili się, by Maria Czyżewska została nową dyrektor Biblioteki Politechniki Białostockiej. Pełniła ona obowiązki dyrektora przez ostatnie pół roku, wcześniej była zastępcą. Na Uniwersytecie w Białymstoku wykładała bibliotekoznawstwo oraz informację naukową.

Zmienione zostały dziś także: wstępny plan inwestycji budowlanych na terenie Politechniki Białostockiej w 2019 roku (większe niż zakładano koszty budowy windy dla osób niepełnosprawnych na Wydziale Architektury) oraz wstępny plan remontów (prace naprawcze turbin wiatrowych na Wydziale Elektrycznym).

Akceptację Senatu uzyskał wniosek Wydziału Architektury dotyczący utworzenia nowego kierunku kształcenia o profilu praktycznym – wzornictwo w technologiach druku i nowych mediach. Określone zostały efekty kształcenia dla studiów pierwszego stopnia. Kształcenie na tym kierunku bazować będzie na kadrze Wydziału Architektury reprezentującej dyscyplinę sztuka – tłumaczyła Prorektor ds. Kształcenia i Współpracy Międzynarodowej dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB.

Na następnym posiedzeniu – w dniu 21 marca – Senat powróci do sprawy związanej z określeniem zasad wyboru pierwszej Rady Uczelni. To nowy organ wprowadzony przez Konstytucję dla Nauki. Ustawę 2.0. Rada Uczelni powinna zostać powołana w terminie do 30 czerwca.