SIGNUM wyróżnione w konkursie Popularyzator Nauki

08-01-2019
Członkowie Centrum Signum z nagrodą

Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM otrzymało wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie Popularyzator Nauki 2018, który zorganizował serwis PAP – Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Działające na Wydziale Informatyki PB Centrum SIGNUM nagrodzono w kategorii zespół popularyzatorów nauki.

Konkurs Popularyzator Nauki jest organizowany od 2005 r. To forma docenienia osób i instytucji, które dzielą się swoją wiedzą oraz odsłaniają tajemnice współczesnej nauki przed szeroką publicznością. Do tegorocznej edycji konkursu PAP i MNiSW zgłosiło się aż 140 kandydatów! Wyniki poznaliśmy w poniedziałek, 7 stycznia 2019 r. w Warszawie. W uroczystej gali, która odbyła się w Centrum Nauki Kopernik, wzięli udział m.in. wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin oraz wiceprezes Polskiej Agencji Prasowej Łukasz Świerżewski.

Jestem przekonany, że państwa działalność jest równie ważna, równie dopełniająca i inspirująca, jak te wielkie wysiłki poznawcze uczonych – zwrócił się do uczestników gali wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. To są dwie strony tego samego medalu, wspaniałego medalu nauki: badania i popularyzacja – dodał. Natomiast przewodniczący kapituły konkursu prof. Michał Kleiber podkreślił, że popularyzacja nauki jest dzisiaj częścią misji naukowca. Komunikacja na linii naukowcy – społeczeństwo jest dziś absolutną podstawą – mówił.

W tym roku kapituła konkursu przyznała nagrody w sześciu kategoriach: naukowiec, animator, instytucja, zespół, media oraz nagroda główna (więcej o laureatach na: naukawpolsce.pap.pl). Oprócz nagród głównych wręczono dwa wyróżnienia. Jedno z nich trafiło do Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM. Choć matematyka to obszar trudny do popularyzacji, ta grupa radzi sobie z tym znakomicie – zauważyła w uzasadnieniu swojej decyzji kapituła.

Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM działa od roku 2008 r. Tworzą go pracownicy naukowo-dydaktycznyni Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej z Katedry Matematyki oraz Katedry Informatyki Teoretycznej. SIGNUM jest organizatorem oraz współorganizatorem wielu wydarzeń popularyzujących królową nauk, to m.in. Podlaskie Dni Matematyki, akcja „Pociąg do matematyki”, warsztaty origami, warsztaty gier logicznych. W końcówce 2018 roku Centrum zainaugurowało wykłady z historii matematyki – „Spotkania z matematyką”, a wspólnie z Telewizją Platon zrealizowało serię nagrań popularyzujących matematykę. Prezentacja Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM na portalu Nauka w Polsce

Choć dyplomy i statuetki Popularyzatora Nauki otrzymali nieliczni – to zwycięzcami konkursu są wszyscy zaangażowani w działania popularyzujące wiedzę. Dlatego warto podkreślić, że w gronie finalistów tegorocznej edycji konkursu był dr inż. Jacek Kusznier z Wydziału Elektrycznego PB, który prowadzi wykłady, prezentacje multimedialne i zajęcia warsztatowe popularyzujące fizykę, elektrotechnikę, technikę świetlną i optoelektronikę oraz historię techniki.

Sylwetki i dokonania wszystkich finalistów konkursu Popularyzator Nauki można było poznać w specjalnym cyklu publikacji na portalu naukawpolsce.pap.pl/tag/popularyzator-nauki-2018

Gratulujemy!