Finaliści konkursu Popularyzator Nauki 2018

06-12-2018
grafika konkursu Popularyzator Nauki 2018

Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM w kategorii zespół oraz Jacek Kusznier w kategorii naukowiec znaleźli się w gronie finalistów ogólnopolskiego konkursu Popularyzator Nauki 2018. Wraz z nimi do finału plebiscytu organizowanego przez serwis Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zakwalifikowano 22 kandydatów. Kto otrzyma nagrody – dowiemy się na uroczystej gali 7 stycznia 2019 r. Do tej pory sylwetki i dokonania finalistów będziemy poznawać w specjalnym cyklu publikacji na portalu naukawpolsce.pap.pl/tag/popularyzator-nauki-2018

Do 14. edycji konkursu Popularyzator Nauki zgłosiło się 140 kandydatów. To rekordowo dużo! Nagrody zostaną przyznane w kategoriach: naukowiec, animator, zespół, instytucja, media. O przyznaniu tytułu zdecyduje kapituła konkursu w składzie: prof. Michał Kleiber (przewodniczący), prof. Magdalena Fikus, Robert Firmhofer, redaktor Krzysztof Michalski, dr Robert Mysłajek, a także przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz serwisu PAP – Nauka w Polsce.

Organizowany od 2005 r. konkurs Popularyzator Nauki to najstarsze i najbardziej prestiżowe przedsięwzięcie, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki. Choć dyplomy i statuetki Popularyzatora Nauki otrzymają nieliczni – to zwycięzcami konkursu są wszyscy zaangażowani w działania popularyzujące wiedzę.

Miesza strumienie światła o różnych barwach i wyjaśnia jak uwięzić światło w światłowodzie – dr inż. Jacek Kusznier z Wydziału Elektrycznego PB zajmuje się upowszechnianiem nauki od co najmniej 16 lat. Prowadzi wykłady, prezentacje multimedialne i zajęcia warsztatowe popularyzujące fizykę, elektrotechnikę, technikę świetlną i optoelektronikę oraz historię techniki. W ramach organizowanych wydarzeń mogę pokazać, że nauka nie musi być nudna, ale może być pasjonująca – przekonuje naukowiec.

Jego prezentacja „Igraszki ze światłem” to już stały element Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, którego wielokrotnie był głównym koordynatorem. Od 2013 r. dr inż. Jacek Kusznier jest członkiem Komitetu Organizacyjnego tej największej imprezy popularyzującej naukę w północno-wschodniej Polsce. Dwukrotnie był jej głównym koordynatorem oraz koordynatorem festiwalu na Politechnice Białostockiej. Podobnie będzie w przyszłym roku. Przyznaje, że już rozpoczął odliczanie do 17. edycji tego wydarzenia, które odbędzie się w 2019 r. w Białymstoku, Łomży, Suwałkach, Hajnówce i w Wilnie.

Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki to wspólne przedsięwzięcie środowiska akademickiego, w które włącza się co roku kilkanaście uczelni. Jest to prawdziwe święto nauki i platforma do wspólnych działań naukowców i artystów we wszystkich miastach, w których się spotykamy – mówi dr Kusznier.

Jego działania popularyzujące naukę nie są skierowane wyłącznie do dzieci i młodzieży, ale też do innych odbiorców. „Fascynujące światło” prezentuje słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Białymstoku, a wraz ze Studenckim Kołem Naukowym LUX przygotowuje instalacje światłowodowe na kolejne edycje Festiwalu Światła Lumo Bjalistoko.

Prezentacja sylwetki dr. inż. Jacka Kuszniera na portalu Nauka w Polsce

Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM w XIV edycji konkursu Popularyzator Nauki jest finalistą w kategorii Zespół. Od roku 2008 r. tworzą go pracownicy naukowo-dydaktycznymi Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej z Katedry Matematyki oraz Katedry Informatyki Teoretycznej.

Matematyka jest naszą fascynacją, dlatego poza dydaktyką i badaniami naukowymi robimy jeszcze coś ekstra. Nasze wykłady nie powielają zagadnień, których uczy się w szkole, wykraczają poza program, zawierają wiele ciekawostek i informacji praktycznych. Organizujemy konkursy dla uczniów wybitnie ukierunkowanych na matematykę, ale też dla młodzieży zainteresowanej studiami na uczelni technicznej – dla tych, którzy nie zamierzają być matematykami, ale matematyka będzie podstawą ich kształcenia inżynierskiego. Dla dzieci przygotowujemy zagadki, nad którymi mogą „łamać” sobie głowy w domu, razem z rodzicami – mówi dr inż. Rajmund Stasiewicz, obecny kierownik SIGNUM.

Rocznie Centrum Popularyzacji Matematyki bezpośrednio dociera ze swoimi działaniami do ponad 2000 osób. Jest organizatorem oraz współorganizatorem wielu wydarzeń popularyzujących królową nauk, to m.in. Podlaskie Dni Matematyki, akcja „Pociąg do matematyki”, warsztaty origami, warsztaty gier logicznych. Są też Spotkania z matematyką – wykłady dla wszystkich chętnych, które w najbliższej edycji będą dotyczyły historii matematyki. Dla szerokiej publiczności przygotowujemy serię nagrań w Akademickiej Telewizji Platon – nasi naukowcy opowiadają o kodach kreskowych, o fraktalach, o tym jak wyznaczać najkrótszą drogę i czym była Enigma – wylicza dr Stasiewicz.

Prezentacja Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM na portalu Nauka w Polsce

Facebook Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM