Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości

04-12-2018

Dwóch Profesorów Honorowych Politechniki Białostockiej oraz wieloletni wykładowca Wydziału Architektury PB zostało wyróżnionych Medalem 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Uroczystość odbyła się w 3 grudnia w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim. Medale wręczył wojewoda podlaski, Bohdan Paszkowski.

Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości to odznaka okolicznościowa, nadawana przez Prezesa Rady Ministrów. Wręczane są osobom zasłużonym w dziedzinie nauki i technologii, kultury i sztuki, działalności niepodległościowej, społecznej, sportu. Medal to metalowa, posrebrzana odznaka w kształcie prostokąta z przedstawionym na awersie orłem białym w koronie, wokół którego umieszczone zostały wizerunki wybitnych Polaków, związanych z odzyskaniem niepodległości przez Polskę: Wojciecha Korfantego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego oraz Józefa Hallera.

Podczas poniedziałkowej uroczystości odznaki te otrzymało 50 osób, przedstawicieli różnych środowisk i obszarów, m.in. kultury i sztuki, nauki, mediów, a także działaczy samorządowych czy społecznych.

Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości otrzymali też byli pracownicy Politechniki Białostockiej:

prof. Tadeusz Citko – Profesor Honorowy Politechniki Białostockiej, związany zawodowo z uczelnią od 1970 r., wieloletni wykładowca na Wydziale Elektrycznym PB. Trzykrotnie był rektorem Politechniki Białostockiej: przez dwie kolejne kadencje w latach 1993-1999 oraz po raz trzeci w kadencji 2008-2012.

Andrzej Józef Chwalibóg – architekt, wieloletni pracownik naukowo-dydaktyczny Wydziału Architektury PB, na którym był zatrudniony od 1974 roku. Działacz opozycyjny, samorządowiec. We wrześniu 1980 r. wszedł w skład w Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” na WA PB. Po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego uczestniczył w strajku studenckim na uczelni, zorganizowanym 14 grudnia 1981 r. Przebywał w areszcie śledczym i został zwolniony z pracy na uczelni. Następnie, uniewinniony, powrócił do pracy na Wydziale Architektury. Wśród najbardziej znanych dzieł architekta jest ołtarz zaprojektowany z okazji wizyty papieża Jana Pawła II w Białymstoku.

Kazimierz Pieńkowski – Profesor Honorowy Politechniki Białostockiej, absolwent Wieczorowej Szkoły Inżynierskiej rocznik 1961, długoletni wykładowca Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska, rektor Politechniki Białostockiej w latach 1990-1993, pierwszy rektor PWSIP w Łomży oraz jeden z byłych przewodniczących rady miejskiej w Białymstoku.

Gratulujemy!

Zdjęcia dzięki uprzejmości Wojciech Oksztol/Wrota Podlasia