Konferencja „Nowoczesne Technologie w Budownictwie”
28-11-2018Ponad 200 słuchaczy zgromadziła dziś, 28 listopada, piąta konferencja szkoleniowa z cyklu „Nowoczesne Technologie w Budownictwie – Wyzwania XXI wieku” – Forum Budownictwa Energooszczędnego”. Zorganizował ją Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej we współpracy z Polskim Związkiem Inżynierów i Techników Budownictwa Oddział w Białymstoku oraz Podlaską Okręgową Izbą Inżynierów Budownictwa.
Czy budynki niskoenergetyczne są utopią? Czym jest budynek zero-energetyczny? To przykłady pytań, na które starali się odpowiedzieć pracownicy nauki, projektanci, pracownicy administracji i sektora gospodarczego. Ich wykładom i prezentacjom przysłuchiwali się uczniowie szkół średnich i studenci, interesujący się postępem wiedzy i technologii w zakresie budownictwa energooszczędnego. Obradom towarzyszył istotny kontekst – z końcem bieżącego roku zacznie obowiązywać Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE, według której projekty budynków użyteczności publicznej, a od 31 grudnia 2020 także innych obiektów, muszą być budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. nZEB: nearly zero-energy buildings). Prelegentami konferencji byli specjaliści, m. in.: z Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej (Gdańsk), GreenCherry Architecture (Wrocław), IZODOM 2000 POLSKA (Zduńska Wola), UNIHOUSE (Bielsk Podlaski), SILIKATY Białystok, STO (Warszawa), KAN-therm (Białystok), Viessmann (Warszawa) oraz Nibe-Biawar (Białystok). Ze specjalistami można było także spotkać się na stoiskach firm, których działalność jest związana z tematyką konferencji. Byli to: Termoorganika (Kraków), PFLEIDERER, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku (Program „Czyste Powietrze” – wsparcie działań termomodernizacyjnych dla mieszkańców) oraz BOŚ BANK.
Ważnym punktem w programie konferencji były wystąpienia poświęcone prezentacji efektów międzynarodowego projektu VIPSKILLS. Virtual and Intensive Course Developing Practical Skills of Future Engineers (VIPSKILLS) to projekt realizowany ze środków europejskich w ramach działania „Partnerstwo Strategiczne w sektorze szkolnictwa wyższego” w programie Erasmus+ (KA203). Liderem projektu jest Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska PB, partnerami – hiszpański University of Cordoba oraz litewski Vilnius College of Technologies and Design. Działania w projekcie VIPSKILLS rozpisane są na lata 2016-2019. Projekt zakończy się w maju przyszłego roku.
Do tego czasu chcemy zorganizować trzy konferencje poświęcone prezentacji efektów projektu: w marcu w Wilnie, w kwietniu w Cordobie i kolejną, w maju w Białymstoku – mówiła dr inż. Dorota Krawczyk, koordynator projektu VIPSKILLS, Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska PB. Dzisiejsze wydarzenie współfinansowane jest z projektu VIPSKILLS, ponieważ zaprezentujemy podczas tej konferencji to, co udało nam się osiągnąć. Dużo mówimy o szkole letniej, ale także o tym, co stworzyli nauczyciele: książce, materiałach dydaktycznych, materiały e-learningowe. Dzisiaj pokazujemy nasze efekty pracy i pytamy przedsiębiorców, co oni na ten temat sądzą. Głównym celem naszego projektu, a także tej konferencji jest pokazanie związków pomiędzy budynkiem a źródłami ciepła. Chcemy prezentować nowe technologie i pokazać, że w dzisiejszych czasach współpraca architekta, inżyniera sanitarnego oraz inżyniera konstruktora jest po prostu niezbędne. Tej współpracy uczymy uczestników VIPSKILLS i pokazujemy nowoczesne rozwiązania. Stąd też współpraca z firmami, którą chcemy rozwijać i wspólna promocja nowoczesnych rozwiązań w trzech sektorach: energii konstrukcyjnej, architektury budynku oraz wykorzystania odnawialnych źródeł ciepła – dodawała Dorota Krawczyk.
Więcej: pb.edu.pl/rodo