Náboj Junior wyłonił najlepszych matematyków wśród uczniów

23-11-2018
Náboj Junior

Mieli 120 minut na rozwiązanie jak największej liczby zadań matematycznych – w pierwszej białostockiej edycji Náboj Junior zmierzyło się 19 drużyn ze szkół podstawowych z Białegostoku i okolic.

Náboj Junior to międzynarodowy konkurs dla uczniów szkół podstawowych w rozwiązywaniu zadań matematycznych na czas. W Białymstoku zawody zostały przeprowadzone po raz pierwszy, a ich organizacji podjęło się Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej.

Rok temu nasi uczniowie wystartowali w konkursie Nabój dla licealistów. Zajęli wtedy trzecie miejsce, ale to, co najbardziej zapamiętali to atrakcyjna formuła zawodów, wspaniała ich atmosfera i niesztampowe zadania. Dlatego postanowiliśmy zorganizować rywalizację na szczeblu szkół podstawowych, dla uczniów klas VII i VIII. Okazało się, że na terenie północno-wschodniej Polski jesteśmy jedynym organizatorem Náboj Junior. Ten konkurs wymaga od uczestników dużo pomysłowości, kreatywności. Zadania sprawdzają wiedzę interdyscyplinarną i, co bardzo istotne, mobilizują do pracy w zespole. Sukcesy osiągnęli ci, którzy świetnie podzielili między sobą zadania i dobrze współpracowali – mówił dyrektor Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej Józef Klim.

Na zaproszenie LO PB odpowiedziały drużyny z różnych szkół podstawowych z Białegostoku i okolic (Turośń Kościelna, Czarna Białostocka, Kleosin). Czteroosobowe ekipy przystąpiły do międzynarodowej rywalizacji w piątek, 23 listopada w holu Centrum Nowoczesnego Kształcenia PB. W tym samym czasie zadania rozwiązywali uczniowie w trzech krajach: Polsce, Czechach i na Słowacji. W Polsce Náboj Junior rozgrywano w Bielsko-Białej, Grodzisku Mazowieckim, Krakowie, Krośnie, Łodzi, Sosnowcu, Tarnowie, Warszawie i Wrocławiu. Na specjalnym serwisie drużyny na bieżąco obserwowały wyniki konkurentów.

Białostocką edycję Náboj Junior wygrali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 53 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Białymstoku. Mega emocje, szybkie tempo pracy – tak uczniowie zapamiętają tę rywalizację. Nie udałoby się bez dobrej organizacji. Jesteśmy bardzo zaskoczeni, że zajęliśmy tak wysokie miejsce – mówili Natalia Bielecka, Julia Goryś, Kacper Omieliańczyk i Stanisław Pańkowski. Wszyscy chodzą do VIII klasy, a matematyki uczy ich Ewa Sadowska. Warto podkreślić, że w rankingu krajowym uczniowie z Białegostoku uplasowali się na wysokim drugim miejscu. W zestawieniu międzynarodowym byli na miejscu 13-tym. Drugie miejsce w białostockim Náboj Junior zajęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 6 im. Jarosława Iwaszkiewicza w Białymstoku. Kolejne miejsca zajęły: Szkoła Podstawowa Sióstr Misjonarek Św. Rodziny. im. Bł. Bolesławy Lament (23 pkt) oraz Społeczna Szkoła Podstawowa Nr 2 (23 pkt).

QR kod RODO

Więcej: pb.edu.pl/rodo