Formula Student – sezon 2018

10-07-2018
Cerber CMS-05

W poniedziałkowy poranek, 9 lipca, ekipa Cerber Motorsport wyjechała do Włoch. Zabrała ze sobą najnowsze auto wyścigowe – bolid piątej generacji, który oglądaliśmy dwa tygodnie wcześniej podczas prezentacji na Wydziale Mechanicznym. 11 lipca nasi studenci oraz ich pojazd wezmą udział w pierwszych w tym sezonie zawodach z cyklu Formula Student. Konkurencje będą rozgrywane na włoskim torze Ricardo de’Melegari w okolicach Varano.

Zespół Cerber Motorsport liczy blisko 40 osób. To studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej – pasjonaci motoryzacji. Na swoim koncie mają już skonstruowanie czterech pojazdów wyścigowych oraz wiele sukcesów w międzynarodowych konkursach. CMS-05 to piąty bolid zespołu, olbrzymie osiągnięcie i nadzieje na wysokie miejsca w konkursie Formula Student – zawodach, w których studenci z całego świata budują prototypy bolidów wyścigowych i testują ich możliwości rywalizując w konkurencjach statycznych i dynamicznych.

Konstruowanie CMS-05 zajęło studentom 9 miesięcy. Pracując nad nowym autem, zdążyli wystartować z jego poprzednikiem, bolidem CMS-04 w zawodach Formula SAE Michigan w USA, gdzie na ponad 110 drużyn zajęli 35. miejsce. To dowód na to, że zespół Cerber Motorsport to grupa ambitnych młodych ludzi. CMS-05 jest lżejszy od poprzednika o 10 kilogramów, rozwija prędkość 100 km/h w 3,3 sekundy, ma hybrydową konstrukcję nośną złożoną z włókna węglowego i stali oraz nowy pakiet aerodynamiczny, m.in. zmodyfikowane skrzydło przednie i przesunięty środek ciężkości. Podczas prezentacji konstrukcją zachwycał się Włodzimierz Zientarski, dziennikarz zajmujący się tematyką motoryzacyjną.

Zespół Cerber Motorsport wraz z nowym pojazdem CMS-05 planuje udział w trzech zawodach z cyklu Formula Student.

Najbliższe – Formula SAE Italy 2018 odbędą się na torze Ricardo de’Melegari, Varano w dniach 11-15 lipca. W poprzednim sezonie na zawodach we Włoszech bolid Politechniki Białostockiej znalazł się w TOP10 aż trzech konkurencji dynamicznych (3. miejsce Sid Pad, 6. miejsce Acceleration i 9. miejsce Autocross). Z prezentacją biznesową – jedną z konkurencji statycznych – uplasował się na 10. miejscu. Niestety, nie powiodły się konkurencje dynamiczne, w których ekipa zmagała się z usterkami pojazdu, a kierowca ze stresem i odpowiedzialnością dowiezienia zespołu na podium.

Bezpośrednio z Włoch zespół pojedzie na Formula Student East 2018, które będą rozgrywane na torze Zalaegerszeg Automotive Proving Ground na Węgrzech w dniach 18-22 lipca. W tych zawodach zespół studentów z Politechniki Białostockiej weźmie udział po raz pierwszy.

Po krótkiej przerwie studenci wyruszą na Formula Student Czech Republic 2018 na torze Autodrom Most. Zawody odbędą się w terminie 31 lipca – 4 sierpnia. W ubiegłym sezonie w Czechach drużyna z PB zajęła 2. miejsce w konkurencji statycznej Cost Event oraz 5. miejsce w konkurencji dynamicznej teście przyczepności Skid Pad. Niestety zespół nie ukończył wyścigu głównego z powodu problemów technicznych auta.

Trzymamy kciuki za naszych studentów i życzymy szczęścia w sezonie 2018!

Zapraszamy do obejrzenia relacji Platon TV z prezentacji bolida CMS-05 w : http://platontv.pl/show/8301

Więcej informacji o projekcie i zawodach Formula Student na stronie Cerber Motorsport.

Budowę bolida wsparł Prezydent Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta.
Studentów Wydziału Mechanicznego w projekcie CMS-05 wspierały także firmy: Metal- Fach, Bibus Menos, ChM, Kotniz, Promotech, SMP, Delphia Yachts, GRM Systems, Instytut Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej, Jazon, Sadkarting, SKF, Masterpress, ART Motor, Novol, EcuMaster, SaMasz, Schroth, Max Moto Roman Maksymiuk, Mitsubishi Materials, Liqui Moly, MA Performance, Hitako, Metal- Max, FMic, KIPP, Świątek, Loctite, Autoprestige, Platon TV, Symkom, Ansys, Biacomex, Des Art, Altair Hyperworks, Solidworks, SJB Shine, Ricardo, TME, Igus, Ataszek, Honda Multi Auto, Nissens, Helukabel, Radpol.