Studia na Wydziale Elektrycznym z certyfikatem EUR-ACE® Label

28-06-2018
Wydział Elektryczny budynek

Elektrotechnika, elektronika i telekomunikacja oraz ekoenergetyka – trzy kierunki studiów prowadzone na Politechnice Białostockiej otrzymały europejskie certyfikaty jakości EUR-ACE® Label. To potwierdzenie i świadectwo akceptacji wysokiej jakości kształcenia na kierunkach prowadzonych przez Wydział Elektryczny PB.

Certyfikaty zostały przyznane przez Komisję Akredytacyjną Uczelni Technicznych (KAUT), która posiada uprawnienia do oceny i wydawania certyfikatu jakości na terenie Polski w ramach European Network for Accreditation of Engineering Education (ENAEE). Znak EUR-ACE® – rozpoznawalny we wszystkich krajach europejskich – jest gwarancją wysokiej jakości studiów technicznych.

Akredytację KAUT i certyfikaty potwierdzające wysoki poziom kształcenia oraz zgodność z przyjętymi w Europie normami i zasadami, otrzymały studia inżynierskie (I stopnia) i magisterskie (II stopnia) prowadzone na Wydziale Elektrycznym. To pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane kierunkom studiów realizowanym w Politechnice Białostockiej. W skali kraju kierunek elektrotechnika prowadzony na naszej uczelni uzyskał akredytację jako trzeci spośród studiów w tej dyscyplinie.

Uzyskanie akredytacji zagranicznej – EUR-ACE® Label ––zwiększa rozpoznawalność Wydziału Elektrycznego w europejskiej przestrzeni szkolnictwa wyższego, a także jest świadectwem akceptacji programów kształcenia, które realizujemy na naszych kierunkach. Z certyfikatu ucieszą się także absolwenci Wydziału Elektrycznego, którzy będą mogli ubiegać się o wpisanie do Rejestru FEANI i uzyskać tytuł Inżyniera Europejskiego (Eur Ing.) – informuje Prodziekan do spraw Nauki WE PB dr hab. inż. Bogusław Butryło.

Procedura akredytacyjna kierunków kształcenia na Wydziale Elektrycznym została przeprowadzona w ramach projektu „Akredytacje zagraniczne” Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, finansowanego z działania 3.3 Umiędzynarodowienie polskiego szkolnictwa wyższego POWER 2014-2020.

ENAEE (European Network for Accreditation of Engineering Education) jest organizacją zrzeszającą krajowe agencje lub inne instytucje akredytujące. Obecnie ENAEE grupuje narodowe organizacje akredytujące, zajmujące się jakością kształcenia inżynierów na uczelniach wyższych: Irlandii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Kazachstanu, Niemiec, Polski, Portugalii, Rosji, Rumunii, Słowacji, Szwajcarii, Turcji, Wielkiej Brytanii, Włoch. Organizacje zrzeszone w ENAEE przyznają certyfikat EUR-ACE® akredytowanym przez siebie programom studiów technicznych. Bazę wszystkich akredytowanych programów studiów technicznych, którym przyznano znak EUR-ACE®, można znaleźć na stronie ENAEE.

ENAEE promuje edukację inżynierską, a znak EUR-ACE® gwarantuje jej jakość.

Procedury akredytacyjne bazują na spójnych zasadach oceny spełnienia wysokich standardów kształcenia oraz analizy efektywności kształcenia na studiach technicznych. Standardy ramowe EUR-ACE® (EAFS) określają cele programów inżynierskich, tj. wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne, jakich wymaga się od absolwentów z tytułem inżyniera i magistra inżyniera.

Więcej informacji można znaleźć na stronie Wydziału Elektrycznego PB.