„Jakość życia w miejskich obszarach funkcjonalnych”

15-06-2018
WM w Ogrodach Branickich

#RED, Hermes i Syzyf – prezentowały się wczoraj (14 czerwca) w ogrodach Pałacu Branickich. Wynalazki studentów Politechniki Białostockiej mogli poznać uczestnicy ogólnopolskiej konferencji na temat „Jakości życia w miejskich obszarach funkcjonalnych” (14-15 czerwca). Konferencję zorganizowało Stowarzyszenie Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego oraz Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, przy współpracy z Urzędem Statystycznym w Białymstoku.

BOF integruje we wspólnych działaniach i projektach 10 gmin aglomeracji białostockiej. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski przedstawił podczas konferencji Białostocki Obszar Funkcjonalny jako „miejsce atrakcyjne do pracy i życia”. Przykłady zintegrowanych inwestycji na swoim terenie prezentowali przedstawiciele Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego. Działania wzmacniające atrakcyjność turystyczną i poprawiające jakość życia mieszkańców zaprezentował Kielecki Obszar Funkcjonalny. Były spory akademickie i przykłady z „prawdziwego życia” dotyczące aktywności, a także zdrowia, szczególnie mężczyzn. Wyniki badań poszukujących odpowiedzi na pytanie, „czy młodzi mieszkańcy Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego są szczęśliwi” przedstawił Wydział Ekonomii i Zarządzania UwB. Dr inż. Piotr Banaszuk z Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska PB prowadził sesję poświęconą bezpieczeństwu, ochronie środowiska oraz odnawialnym źródłom energii. Natomiast przedstawiciele Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju zaprezentowali zasady finansowania zintegrowanych inwestycji terytorialnych w przyszłym roku. Uczestników konferencji wspierał Urząd Statystyczny przedstawiając dane dotyczące jakości życia mieszkańców w województwie podlaskim oraz w kraju.

Szczególne zainteresowanie uczestników spotkania wzbudził biegorower o nazwie Syzyf, który powstał w ramach konkursu „Centrum Kompetencji BOF – kompleksowy model wsparcia i modernizacji systemu kształcenia zawodowego na terenie Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego”. Jednym z warunków udziału w projekcie była współpraca szkoły zawodowej z uczelnią wyższą i firmami partnerskimi. Biegorower zbudowali uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych im. Gen. Andersa oraz studenci Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej. Pojazd łączy rower miejski z bieżnią, wyposażony jest w silnik elektryczny, rozwija prędkość do 25 km/h. Wczoraj pojazd testował prezydent Tadeusz Truskolaski, zdecydowanie stawiając na napęd elektryczny.

Dr hab. inż. Jarosław Sidun opowiedział o komercjalizacji przystawki do wózka inwalidzkiego o nazwie Hermes, a dr inż. Roman Trochimczuk opowiedział o budowie łazików marsjańskich na Politechnice Białostockiej.

QR kod RODO
Więcej: pb.edu.pl/rodo