Konferencja podsumowująca projekt „Programowanie od podstaw”

14-06-2018
Pozwólmy dzieciom myśleć konferencja

„Pozwólmy dzieciom myśleć – matematyka i programowanie od podstaw” – to hasło konferencji podsumowującej dotychczasowe działania w ramach projektu „Programowanie od podstaw”.

„Programowanie od podstaw” prowadzi od roku Politechnika Białostocka w powiecie białostockim i sokólskim. Uczelnia pozyskała grant z programu Polska Cyfrowa na „rozwój kompetencji cyfrowych wśród nauczycieli i uczniów klas 1-3 szkół powiatów białostockiego i sokólskiego”. Projekt będzie realizowany przez Wydział Informatyki Politechniki Białostockiej do końca 2019 roku. Wartość projektu to ponad 1 milion zł.

Głównym celem działań jest wprowadzenie nauki programowania (w formie zajęć pozalekcyjnych, a w dalszej perspektywie w ramach kształcenia zintegrowanego) do klas 1-3 szkół podstawowych w gminach wiejskich i wiejsko-miejskich powiatu białostockiego i sokólskiego. W ramach prowadzonych zajęć nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej mogą zdobyć umiejętności niezbędne do nauczania programowania. 140 nauczycieli i 10 pracowników bibliotek otrzyma narzędzia niezbędne do prowadzenia zajęć, dzięki którym dzieci mogą już od początku swojej edukacji rozwijać umiejętności związane z obsługą komputera, tabletu, robota edukacyjnego. Wsparcie merytoryczne nie zakończy się wraz z końcem szkolenia, gdyż projekt przewiduje stworzenie forum wymiany wiedzy i doświadczeń, by nauczyciele mogli rozwijać zdobyte umiejętności. Chcemy też przekonać nauczycieli i dyrektorów szkół do kontynuowania nauczania programowania, także po zakończeniu projektu – mówi Prorektor ds. Rozwoju Politechniki Białostockiej dr hab. inż. Roman Kaczyński, prof. nzw.

Szkolenie ma za zadanie nie tylko nauczyć, ale również zachęcić do dalszego poszukiwania nowoczesnych metod nauczania programowania w przyszłości. Zwracamy uwagę, jak istotna z punktu widzenia przyszłego rozwoju dziecka jest nauka myślenia algorytmicznego, wnioskowania, rozwiązywania problemów i wykorzystywania komputera w podejmowaniu decyzji – dodaje Prodziekan ds. Promocji i Współpracy Wydziału Informatyki PB dr hab. Dorota Mozyrska.

Organizatorzy: Wydział Informatyki Politechnika Białostocka, Oddział Podlaski Polskiego Towarzystwa Informatycznego, Polskie Towarzystwo Matematyczne Oddział Białostocki – w ramach Podlaskich Dni Matematyki 2018.

Konferencja „Pozwólmy dzieciom myśleć – matematyka i programowanie od podstaw” uzyskała wsparcie Prezydenta Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta.

QR kod RODO
Więcej: pb.edu.pl/rodo