HASŁO – BRAMA

12-06-2018
bramy na wa

We wtorek, 12 czerwca, studenci pierwszego roku Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej podsumowali zajęcia z zasad kompozycji architektonicznej. W tej informacji nie byłoby niczego nadzwyczajnego, gdyby nie temat zajęć i sposób ich realizacji.

Tematem zajęć jest BRAMA, czyli przestrzeń między „czymś” a „czymś”. Zadaniem studentów jest znalezienie autorskiej interpretacji pojęcia „brama”. Proces twórczy przebiegał od poszukiwania idei poprzez szkice i makietę roboczą do wykonania rysunków technicznych umożliwiających zbudowanie bramy. Właśnie ten ostatni etap – budowanie bramy – jest elementem niespotykanym w edukacji studentów architektury, którzy zwykle projektują „do szuflady”, czyli bez szans na sprawdzenie, jak ich projekty prezentują się w realnym świecie. Wydział Architektury Politechniki Białostockiej jest jedynym wydziałem w Polsce, gdzie najlepsze studenckie projekty są realizowane w skali 1:1 – zapewnia dziekan Wydziału Architektury dr hab. inż. arch. Aleksander Asanowicz, prof. PB.

Każda działalność projektowa znajduje swoje zakończenie w realnie istniejącym obiekcie. Dlatego też każde projektowanie wiąże się z podejmowaniem decyzji, które nie tylko odnoszą się do problemów estetycznych, ale równocześnie determinują sposób budowy oraz jej koszty. Ćwiczenie ma za zadanie zwrócić uwagę również na materialny aspekt projektowania – dodaje dziekan Asanowicz.

Poza tym, to doskonała metoda nauki pracy w grupie. W każdym zespole najpierw został przeprowadzony konkurs na najlepszy projekt a jego zwycięzca został „kierownikiem budowy”. Efekty pracy studentów można było podziwiać dziś na Wydziale Architektury przy ul. Oskara Sosnowskiego.

QR kod RODO
Więcej: pb.edu.pl/rodo